Česko nevie vyhosťovať cudzincov, ktorí sú tam nelegálne, kritizuje EK


PRAHA – Európska komisia (EK) žiada vysvetlenie, prečo Česká republika nedokáže deportovať cudzincov, ktorí sú na jej území nelegálne. Informoval o tom Český rozhlas.

EK v liste adresovanom ministerstvu vnútra uviedla, že Česká republika v roku 2014 nariadila opustiť krajinu celkovo 2 460 ľuďom, v skutočnosti ich však vyhostila iba 320.

Komisia v liste tiež upozornila, že Česko, ktoré v rámci EÚ vyzýva na tvrdší boj s nelegálnou migráciou, vracia späť len 13 percent ľudí, ktorí sú na jeho území nelegálne.

Prekročená dĺžka pobytu

V prípade ostatných krajín Európskej únie je priemer 39 percent.
Európska komisia teraz žiada české ministerstvo vnútra, aby do mesiaca predložilo zoznam opatrení, ako chce situáciu zlepšiť. Vyhosťovanie ľudí žijúcich v krajinách EÚ bez povolenia považuje za “kľúčové pre zníženie nelegálnej migrácie”, uviedol spravodajský server iDNES.cz.

Ministerstvo vnútra tvrdí, že väčšina ľudí, ktorí sa v ČR zdržiavajú nelegálne, prekročila povolenú dĺžku pobytu. “Musíme očistiť údaj o tie osoby, ktorým prepadlo povolenie na pobyt, čo je väčšina. Sú to Ukrajinci, Líbyjčania, Vietnamci. To nie sú nelegálni migranti, tí tu mali legálny pobyt, ale uplynula im lehota platnosti,”uviedol pre Český rozhlas prvý námestník ministra vnútra Jiří Nováček.

Viac..  Rozšírenie EÚ: Parlament hodnotí vývoj na západnom Balkáne

Vyhostení migranti

Aj keby sa však osoby s prepadnutými vízami zo štatistiky vyradili, ČR by s 32 percentami vyhostených migrantov za ostatnými krajinami EÚ stále zaostávala.

V nedeľu sa na ČR zniesla kritika aj kvôli tomu, ako zaobchádza so zadržanými utečencami, pripomenul server iDNES.cz.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

migranti

Európska komisia rozdelila 171 miliónov eur projektom pre riadenie migrácie

Európska komisia (EK) rozdelila 171 miliónov eur projektom na podporu systémov prijímania, azylu a návratov …