Domov / ĽUDIA / Slovinci žiadajú Úniu o pomoc, s migrantmi budú pomáhať policajti

Slovinci žiadajú Úniu o pomoc, s migrantmi budú pomáhať policajti

ĽUBĽANA – Slovinsko podľa očakávaní požiadalo Európsku úniu o policajné jednotky, ktoré by malej dvojmiliónovej krajine pomohli zvládať nával utečencov. Slovinskej televízii o podanej žiadosti povedala ministerka vnútra Vesna Györkös Žnidar, napísala agentúra Reuters. Za posledných 24 hodín prišlo do krajiny vyše 10 tisíc migrantov.

“Slovinsko požiadalo ostatné členské štáty Európskej únie o policajné jednotky,” povedala ministerka Vesna Györkös Žnidar. Ľubľana o pomoc požiadala v stredu. Krajinu vo štvrtok navštívi eurokomisár pre migráciu Dimitris Avramopulos. Hovoriť budú o migračnej kríze.

Slovinsko, ktoré je na rozdiel od susedného Chorvátska aj súčasťou takzvaného schengenského priestoru bez vnútorných hraničných kontrol, sa snaží podľa azylových pravidiel Únie všetkých migrantov pri vstupe registrovať.

Viac..  Eurostat: Na Slovensku žije v príbytku bez vlastného splachovacieho záchoda 1,5 % ľudí

Ľubľana už viackrát povedala, že jej kapacity na zvládnutie krízy sú vyčerpané a že sa bez pomoci ostatných nezaobíde. V stredu ráno parlament schválil zákon, ktorý umožňuje pri ochrane hraníc nasadiť armádu. Štát sa tiež chystá povolať vyslúžilých policajtov, aby svojim súčasným kolegom pomohli.

Slovisnko sa po uzavretí južnej maďarskej hranice so Srbskom a následne aj s Chorvátskom stalo ďalšou hlavnou tranzitnou krajinou, cez ktorú migranti prechádzajú takzvaným balkánskym koridorom do západnej Európy, najmä do Nemecka a Švédska.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Frontex

Agentúra EÚ na ochranu vonkajších hraníc robí nábor. Podmienkou sú skúsenosti z bezpečnostných alebo záchranných zložiek

BRATISLAVA – Záujemcovia, ktorí sa chcú podieľať na ochrane hraníc Európskej únie, boju proti pašovaniu …