Vzťahy medzi členskými štátmi a Bruselom pripomínajú telenovelu

Za britským referendom sa tak skrýva oveľa viac, než len britská otázka. Vzťahy medzi členskými štátmi a Bruselom pripomínajú svojou spletitosťou telenovelu, ale skôr fínsku ako argentínsku. Budú len členovia, alebo vzniknú aj akýsi „partneri“? Otvorených emócií je na konferenciách a stretnutiach stále neveľa. Do toho ešte primiešajme vzťahy vnútri štátov samotných. V Spojenom kráľovstve sú najväčšími zástancami zotrvania Škóti, takže prípadný odchod by naplno obnovil separatistické tendencie v tejto krajine. Podobne v Katalánsku po víťazstve separatistov v regionálnych voľbách je téma nezávislosti horúcejšia ako už dlho nie.

Apropo, Španielsko. Komisia pred pár dňami varovala tamojšiu vládu, že predpokladaný deficit v roku 2015 bude 4,5 % HDP, o 0,3 percentuálneho bodu viac, ako bolo dohodnuté. Podobne v roku 2016 je reálnejších skôr 3,5 % ako pôvodne dohodnutých 2,8 %. Nová vláda, ktorá vzíde z decembrových volieb, bude musieť pripraviť upravený rozpočet.

V Portugalsku voľby už boli a napriek víťazstvu stredo-pravej koalície to začína vyzerať skôr na vládu socialistov s podporou komunistov. Šéf socialistov sa však poponáhľal s upokojením Trojky: „Európa môže v kľude odpočívať, Socialistická strana nie je Syriza!“

V Írsku vláda pred jarnými voľbami špekuluje s rozpočtom. Rozpočet pre rok 2016 ráta so zmenami v hodnote zhruba 1,5 miliardy. Výdavky pôjdu hore, dane dole. Už tak v Európe pomerne unikátna sadzba firemnej dane 12,5 % klesne na 6,25 % – pre niektorých. Na zníženú sadzbu budú mať nárok len firmy robiace vedu a výskum na území Írska. Selektívne vyberanie dobrých a zlých politikom nikdy nešlo dobre, ale lepšie čiastočné zníženie dane v hrsti, ako spravodlivý holub na streche. EÚ však nadšená nebude. Pred pár rokmi zbankrotované Írsko má však fantastický rast viac ako 6 % HDP a druhý rok po sebe je najrýchlejšie rastúcim štátom v EÚ. Deficit v roku 2015 bude 2,1 %, pričom dohodnutý bol až 2,7 % HDP. V roku 2011 bol pritom až 12,5 % !

Viac..  Klub 500: Oceňujeme vládou schválený systém kurzarbeitu. S úvahami o zatváraní fabrík pre pandémiu však nemôžeme súhlasiť

V Brazílii od konca roka 2014 prudko rastie nezamestnanosť (z 4,3 % na 7,6 %)

S klesajúcimi cenami komodít sa čoraz ťažšie gazduje za oceánom. Brazília vďaka prílevu lacných peňazí pár rokov zažívala ilúziu bohatstva, tá sa však začína pomerne rýchlo rozpadať. Od konca roka 2014 prudko rastie nezamestnanosť (z 4,3 % na 7,6 %), mena tento rok stratila najviac spomedzi všetkých svetových mien. Ale stále lepšie ako vo Venezuele, kde akosi nezažili ani tú ilúziu bohatstva. Vo viacerých väzniciach prestali pre nedostatok podávať jedlo, takže väzni začali objavovať gurmánske aspekty mačiek. Problémy s potravinami majú aj nezamrežovaní obyvatelia. Lokálny guvernér im v rozhlasovej relácii poradil svojsky: nemajú si vraj svoje socialistické cítenie nechať podrývať špekulantmi, ale ako odpoveď nedostatku majú skúsiť upražiť hoci aj kamene!

Rezeň s dolomitom k večeri želá

Komentár pripravil Martin Vlachynský, INESS.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

volby

Švajčiarski voliči v referende rozhodujú o zákaze zahaľovania tváre na verejnosti

Švajčiarski voliči v nedeľňajšom referende rozhodujú o návrhu na zákaz zahaľovania tváre nikábmi a burkami, …