Geneticky upravené potraviny sa nedajú na pulte rozoznať, Únia mení pravidlá


BRATISLAVA – V Európskom parlamente riešia aj otázku týkajúcu sa pestovania geneticky modifikovaných potravín. Europoslanci chcú totiž zakázať dovážať a predávať takzvané GMO potraviny, pokiaľ to samé nepovolia jednotlivé členské krajiny. Nová legislatíva by vyhovovala aj Slovensku, keďže naša vláda je proti prestovaniu geneticky upravovaných plodín.

Ak by ste sa vybrali na pole a chceli by ste zistiť, či tu vyrastá geneticky modifikovaná potravina alebo nie, nemáte šancu. Sú totiž navlas rovnaké.

“Majú niekoľko génov naviac, ktoré im zabezpečujú určité výhody, ako je rezistencia voči herbicídom, odolnosť voči niektorým škodcom,” vymenováva genetik molekulárnej biológie Peter Sinkel.

Schválenie Európskym úradom

Každú geneticky modifikovanú potravinu, teda napríklad kukuricu, sóju, alebo repku musí najskôr schváliť Európsky úrad pre bezpečnosť potravín. Následne je ich možné pestovať vo všetkých členských štátoch Únie.

“Komisia by mala prísť s novým návrhom, aby mali členské štáty možnosť rozhodovať o tom, ktoré GMO potraviny a krmivá sú na ich území povolené, ale aby každý štát vedel aj o iných členských štátoch,”povedala europoslankyňa Monika Smolková.

Zbytočné obavy

Podľa prieskumu eurobarometer až 60 percent Európanov odmieta geneticky modifikované potraviny. Na druhej strane ale expert na molekulárnu biológiu hovorí, že obavy ľudí sú pochopiteľné, ale zbytočné.

Viac..  Europarlament a Rada sa dohodli na spoločnej nabíjačke pre prenosné elektronické zariadenia

“Tak ako sa kedysi báli parného rušňa alebo elektriky, tak teraz je nová technológia pomerne zložitá na pochopenie, to sú tie pramene obáv si myslím,”myslí si Sinkel.

Štát si určí sám

Napriek tomu europoslanci budú hlasovať o tom, že ak aj Európsky úrad pre bezpečnosť potravín povolí plodinu pestovať, štát si sám určí, či sa k nám bude môcť dovážať.

“Ak neprejde návrh Európskym parlamentom, budú platiť staré pravidlá, to znamená, že o pestovaní GMO potravín bude rozhodovať kvalifikovaná väčšina členských štátov EÚ,” tvrdí Miroslav Hajnoš z Európskeho dialógu.

To by v praxi znamenalo, že väčšina štátov Európskej únie by mohla rozhodovať o tom, či sa aj našich poliach môžu pestovať geneticky modifikované potraviny.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

potraviny

Výzva: Verejná konzultácia s cieľom zrevidovať informácie o potravinách pre spotrebiteľov

Európska komisia spustila verejnú konzultáciu, ktorá priamo súvisí so stratégiou „z farmy na stôl” ako aj s Európskym …