Finalisti Filmovej ceny LUX budú premietaní i na Slovensku

Po otitulkovaní v 24 jazykoch budú tri finálové snímky Filmovej ceny LUX predstavené všeobecnej verejnosti. Túto jeseň sa budú zadarmo premietať vo viac ako 40 mestách vo všetkých 28 členských krajinách. Meno tohtoročného víťaza sa dozvieme 24. novembra počas plenárneho zasadnutia. O svojom favoritovi však môžete hlasovať i vy.

Filmovú cenu LUX každoročne udeľuje Európsky parlament s cieľom spropagovať európsku kinematografiu a pritiahnuť pozornosť na naše hodnoty a sociálne otázky.

Do finále Filmovej ceny LUX sa tento rok dostali filmy Mediterranea, Mustang a Urok (Lekcia). Zaoberajú sa súčasnými spoločenskými problémami ako imigrácia, postavenie žien a dievčat, vzdelávanie a ekonomické ťažkosti.

Ich premietanie sa začalo tento týždeň v Litve a Portugalsku a potrvá až do decembra. Vo viacerých krajinách je súčasťou filmových festivalov, kde sú tieto filmy premietané ako národné premiéry.

Viac..  Uvoľňujú sa koncerty pod holým nebom, na svojich prvých návštevníkov sa pripravujú aj amfiteátre

Na Slovensku sa môžete na ne môžete ísť pozrieť do kina Mladosť alebo cinema Lumiére a to počasBratislavského filmového festivalu, ktorý sa uskutoční v od 12. do 17. novembra.

O svojho favorita spomedzi troch snímok môžete hlasovať i vy. Ak sa na vás pritom usmeje šťastie, pozveme vás na Filmový festival do Karlových Varov, kde to budete práve vy, kto svetu oznámi, ktorý film získal cenu publika.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Poznáme víťaza filmovej ceny LUX rok 2014!

Filmovú cenu LUX za rok 2014 získal Pawel Pawlikowski za film Ida Víťaza filmovej ceny …