Draghiho slová poslali euro na vyše 2 – mesačné minimum

Spoločná mena eurozóny má za sebou neúspešný týždeň. V zelenom totiž ukončila len jeden jeho deň, a to utorok, kedy si pripísala dve desatiny percenta. Ostatné dni len strácala. Pozornosť investorov sa sústredila na štvrtkové zasadnutie Európskej centrálnej banky [ECB]. Nálada tak bola neistá. Významné udalosti v makroekonomických kalendároch USA a eurozóny viac – menej chýbali. Najvýraznejšie straty naša mena zaznamenala vo štvrtok, kedy ju poslali nadol holubičie vyjadrenia šéfa ECB Draghiho,” uviedol analytický tím Poštovej banky. Na ostatnom zasadnutí síce neprišlo k žiadnej zmene, no možnosťou ďalšieho uvoľňovania menovej politiky sa európski predstavitelia budú zaoberať už na najbližšom, decembrovom, zasadnutí. Vplyvom týchto záverov stratilo euro na sile – 2 %. Počas týždňa oslablo o takmer – 2,5 %. Viac sa mu ale darilo voči menám nášho regiónu. Voči českej korune sa posilnilo o desatinu na piatkových, zatváracích, 27,103 EURCZK. Pol percenta si pripísalo aj voči maďarskému forintu a poľskému zlotému a týždeň uzatváralo na úrovni 311,94 EURHUF, resp. 4,2573 EURPLN.

Úrokové sadzby ECB ostali zatiaľ bez zmeny

Uplynulý týždeň boli v kalendári zasadnutia dvoch centrálnych bánk, ktoré pravidelne sledujeme. V utorok, 20. októbra 2015, zasadli centrálni bankári maďarskej MNB a podľa očakávaní ponechali sadzby nezmenené, na rekordne nízkej úrovni 1,35 %. Vo štvrtok, 22. októbra 2015, rozhodovala o svojej menovej politike Európska centrálna banka a v súlade s očakávaniami sadzbu nezmenila. Prípadná úprava programu kvantitatívneho uvoľňovania však bude na pretrase už na najbližšom, decembrovom, stretnutí.

Viac..  Martin Hojsík: Odpovede na najčastejšie otázky ohľadom našej petície o dekriminalizácii marihuany

Ropa Brent znovu lacnejšia o takmer – 5 %

Čierne zlato má za sebou zmiešaný týždeň, počas ktorého získavalo aj strácalo. Straty však boli oveľa výraznejšie ako zisky. Obavy z toho, že sa na trh čoskoro vráti iránska ropa zatlačili cenu ropy výrazne nadol. Výrazne stratila aj v stredu, kedy americká vláda informovala, že rezervy ropy sú väčšie, než sa očakávalo. Časť strát londýnska zmes zmazala vplyvom informácie o raste cien benzínu. V konečnom dôsledku počas týždňa zlacnela ropa Brent o – 4,9 %. Za mesiac je lacnejšia o percento, no v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka stále stráca až – 46,5 %.

 

 

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

europska centralna banka

Legislatíva na elimináciu používania najmenších euromincí je už podľa Kažimíra pripravená

Legislatíva na elimináciu používania najmenších euromincí je už podľa Národnej banky Slovenska pripravená. Centrálna banka …