Slováci ponúkajú pomoc krajinám s utečencami, nie všade sú ale vítaní

V krajinách, ktoré najviac postihla utečenecká kríza, je pomoc zo strany slovenských dobrovoľníkov často potrebná. Paradoxne sa stáva aj to, že štát, ktorý o pomoc požiada, nakoniec lekárom a záchranárom nepovolí vykonávať činnosť.

Slovenskí záchranári v Srbsku a Macedónsku zistili, že svoju pomoc poskytnúť nemôžu, hoci ich cesta bola naplánovaná a na príslušných úradoch v predstihu vybavená.

“Macedónsko, Srbsko ako krajiny, ktoré nie sú členskými štátmi Európskej únie, majú pomerne komplikovaný systém schvaľovania pôsobenie cudzích humanitárnych síl na svojom území. A to veľmi sťažuje operáciu,”vysvetľuje Vladimír Krčméry z Vysokej školy sv. Alžbety.

Viacero povolení

Slováci potrebujú hneď niekoľko povolení – na pohyb v hraničnom pásme, legálne pôsobenie, poskytovanie lekárskej starostlivosti.

“Napríklad v Chorvátsku a Slovinsku, v rámci Únie, získame dočasnú licenciu v priebehu 12 hodín,” dodáva Krčméry.

U nečlenských krajín trvá vybavenie aj niekoľko dní. Nie vždy zaberá pomoc slovenskej ambasády či ministerstva zahraničných vecí.

Viac..  Zloženia na budúcoročné MS 2021 v hokeji sú známe!

“Na mieste nám povedali, že nám nič nedajú. Aj napriek tomu, že deň predtým tam bolo jedno úmrtie a dva pôrody v poli bez asistencie,” hovorí koordinátor dobrovoľníckej pomoci Marek Kapusta.

Jasný postup

Slovensko má jasný postup v prípade, že by sa pre utečeneckú krízu dostalo do podobnej situácie ako Balkán a požiadalo by o pomoc záchranárov a lekárov z ďalších krajín Únie.

“Prichádzajú na naše územie, kde sú koordinovaní. Treba dodať, že je dobré, keď prídu k nám alebo my ich vysielame von, aby vedela daná krajina, kto k nim príde, ako príde, aby mohla byť súčinná s tými zložkami, ktoré sú domáce tak, aby nevzniklo viac škody ako úžitku,” vysvetľuje hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

utecenci

So zvládnutím pandémie koronavírusu môžu mať problém aj utečenecké tábory. Grécko bude potrebovať viac podpory

Členovia výboru EP pre občianske slobody pripomínajú, že situácia v gréckych utečeneckých táboroch si vyžaduje …