Domov / ĽUDIA / Grécko uskutočnilo prvú relokáciu utečencov do Luxemburska

Grécko uskutočnilo prvú relokáciu utečencov do Luxemburska

ATÉNY – Z Grécka odletelo do Luxemburska prvých tridsať utečencov v rámci dohodnutého prerozdeľovania 160 000 utečencov medzi štátmi Európskej únie. Ide o štyri rodiny zo Sýrie a dve z Iraku. Je to prvýkrát, čo na základe schváleného systému kvót opustili migranti Grécko. Doteraz z južnej Európy takto odcestovalo 86 utečencov.

S prvými tridsiatimi utečencami zo Sýrie a Iraku sa na medzinárodné letisko Elfetheriose Venizelosa severozápadne od Atén prišiel okrem gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa rozlúčiť aj predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz a luxemburský minister zahraničia Jean Asselborn.Do Grécka sa rodiny dostali cez Egejské more z Turecka.

Únia sa sťažuje

Z Talianska na základe kvót na prerozdeľovanie migrantov v rámci Európskej únie odcestovalo zatiaľ len 38 ľudí do Švédska a 48 do Fínska.

Európska komisia sa pred dvoma týždňami sťažovala, že členské krajiny ponúkli zatiaľ miesta pre prijatie 854 migrantov. Prerozdeliť by sa ich pritom z dvoch juhoeurópskych krajín malo 120 000. Má sa tak stať na základe kvót schválených napriek odmietavému postoju Česka, Slovenska, Maďarska a Rumunska. Spolu s dobrovoľným prevzatím 40 000 osôb, čo sa členské krajiny EÚ dohodli na jar, sa plán teraz týka celkovo 160 000 Sýrčanov, Eritrejčanov a Iračanov, ktorí majú veľkú šancu v Európskej únii získať azyl.

Žiadatelia o azyl

Grécko sa tiež stále intenzívnejšie zbavuje odmietnutých žiadateľov o azyl. Večer odletí späť do vlasti 70 Pakistancov, informoval grécky denník Kathimerini. Ide za posledný rok a pol o prvú deportáciu väčšie skupiny utečencov z krajiny.

Od začiatku roka sa nechalo letecky dobrovoľne prepraviť z Grécka do vlasti 38 cudzincov, nedobrovoľne na základe súdneho nariadenia muselo odcestovať 578 ľudí.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

 

Viac..  Ako dobre sa máme? Rezort práce hovorí, že sa situácia zlepšuje, no Slováci tvrdia niečo iné

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Grecko

Veritelia Grécka nie sú proti zníženiu daní v krajine

ATÉNY – Veritelia Grécka neodmietajú zámer Atén znížiť dane zavedené v období, v ktorom krajina …