Domov / POLITIKA / Lukašenko zložil prísahu a stal sa piatykrát prezidentom Bieloruska

Lukašenko zložil prísahu a stal sa piatykrát prezidentom Bieloruska

MINSK – Alexandr Lukašenko, ktorý 11. októbra vyhral prezidentské voľby, sa po piatykrát oficiálne ujal funkcie hlavy štátu, keď v Paláci nezávislosti v Minsku slávnostne zložil prezidentskú prísahu. Vo voľbách Lukašenkovu kandidatúru podporilo 83,5 percenta spomedzi zúčastnených voličov. Lukašenko je prezidentom Bieloruska už 21 rokov.

Alexandr Lukašenko síce mal vo voľbách protikandidátov, ale opozícia hlasovanie bojkotovala. Podľa viacerých západných diplomatov voľby “nespĺňali medzinárodné normy”.

Bývalú sovietsku republiku Bielorusko vedie Lukašenko už 21 rokov. Západ jeho režim často kritizuje za porušovanie ľudských práv, označuje ho za “posledného diktátora Európy” a na ľudí blízkych jeho režimu uvalil sankcie.

Stop sankciám

Európska únia ich ale koncom októbra na štyri mesiace pozastavila. Tento ústretový krok Únie voči Bielorusku nasledoval po tom, ako Lukašenko v auguste omilostil šiestich politických väzňov a prezidentské voľby z 11. októbra, ktoré mu zabezpečili piate funkčné obdobie, nepriniesli ďalšiu vlnu politických represií.

Viac..  PREHĽAD: Čo čaká poslancov Európskeho parlamentu v prvej polovici roku 2020?

Vzťahy medzi Európskou úniou a Bieloruskom zlepšila aj Lukašenkova rola sprostredkovateľa v ukrajinskej kríze. Mierové rokovania o jej riešení sa konajú práve v Minsku.

Viac informácií nájdete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

energeticke stitky

Audítori EÚ: Ekodizajn a energetické štítky prispeli k väčšej energetickej účinnosti

Podľa novej správy Európskeho dvora audítorov opatrenia EÚ týkajúce sa ekodizajnu a označovania energetickej účinnosti …