Lukašenko zložil prísahu a stal sa piatykrát prezidentom Bieloruska


MINSK – Alexandr Lukašenko, ktorý 11. októbra vyhral prezidentské voľby, sa po piatykrát oficiálne ujal funkcie hlavy štátu, keď v Paláci nezávislosti v Minsku slávnostne zložil prezidentskú prísahu. Vo voľbách Lukašenkovu kandidatúru podporilo 83,5 percenta spomedzi zúčastnených voličov. Lukašenko je prezidentom Bieloruska už 21 rokov.

Alexandr Lukašenko síce mal vo voľbách protikandidátov, ale opozícia hlasovanie bojkotovala. Podľa viacerých západných diplomatov voľby “nespĺňali medzinárodné normy”.

Bývalú sovietsku republiku Bielorusko vedie Lukašenko už 21 rokov. Západ jeho režim často kritizuje za porušovanie ľudských práv, označuje ho za “posledného diktátora Európy” a na ľudí blízkych jeho režimu uvalil sankcie.

Stop sankciám

Európska únia ich ale koncom októbra na štyri mesiace pozastavila. Tento ústretový krok Únie voči Bielorusku nasledoval po tom, ako Lukašenko v auguste omilostil šiestich politických väzňov a prezidentské voľby z 11. októbra, ktoré mu zabezpečili piate funkčné obdobie, nepriniesli ďalšiu vlnu politických represií.

Viac..  Národné plány obnovy: Europoslanci posudzujú účinnosť krízového financovania

Vzťahy medzi Európskou úniou a Bieloruskom zlepšila aj Lukašenkova rola sprostredkovateľa v ukrajinskej kríze. Mierové rokovania o jej riešení sa konajú práve v Minsku.

Viac informácií nájdete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

EK navrhla presun 26,2 milióna eur plánovaných pre Rusko a Bielorusko do posilnenia spolupráce s Ukrajinou a Moldavskom

Európska komisia (EK) navrhla presunutie 26,2 milióna eur z Nástroja susedstva a rozvojovej a medzinárodnej …