Slovinsko začína s výstavbou plota, postaví ho na hranici s Chorvátskom


ĽUBĽANA – Slovinsko plánuje ešte v priebehu stredy začať s výstavbou plota na hraniciach s Chorvátskom. V utorok to ohlásila tamojšia vláda v snahe kontrolovať príliv ilegálnych migrantov.

Autá priviezli drôtené pletivo do pohraničnej obce Veliki Obrež, kde sa zároveň pohybuje vysoký počet vojakov a policajtov, informuje agentúra Reuters.

Stavbu zábran proti migrantom by mali začať v najbližších hodinách. Slovinská vláda doteraz neoznámila, kde a kedy plánujú vybudovať prvé časti plota.

Dočasné prekážky

Podľa utorňajšieho vyhlásenia slovinského premiéra Mira Cerara sa v súvislosti s migráciou ráta v najbližších dňoch s vytvorením“dočasných technických prekážok” na hraniciach s Chorvátskom, hraničné priechody však budú naďalej otvorené.

Cerar v danej záležitosti telefonoval s chorvátskym premiérom Zoranom Milanovičom, pričom sa podľa Záhrebu dohodli na pokračujúcej spolupráci, pokiaľ ide o prijímanie a presuny migrantov. Chorvátska vláda tiež upozornila, že podnikne “všetky nutné opatrenia na ochranu záujmov Chorvátska”.

Slovinsko sa stalo súčasťou takzvanej balkánskej migračnej trasy 17. októbra po tom, ako Maďarsko uzavrelo svoje hranice s Chorvátskom.

Viac..  Peter Pollák: STOP byrokratickému kolotoču, dobrá správa pre rodičov

Takmer dvestotisíc

Z Chorvátska do Slovinska odvtedy prišlo už viac ako 170 000 utečencov a iných migrantov z Blízkeho východu, Ázie či Afriky. V najbližších dňoch sa očakáva príchod ďalších približne 30 000 migrantov.

Väčšina týchto ľudí sa presúva cez Slovinsko ďalej na západ, podľa Cerara však susedné Rakúsko najnovšie plánuje obmedziť prijímanie migrantov na 6000 denne. Kapacity príslušných zariadení v Slovinsku sú pritom obmedzené.

“Nezatvárame hranice. Chceme zaistiť riadený a bezpečný tok migrantov a zabrániť humanitárnej katastrofe,” povedal slovinský premiér v utorok.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Ministri financií krajín EÚ odstránili poslednú prekážku prijatia eura v Chorvátsku

Ministri financií Európskej únie v utorok schválili tri zákony, ktoré otvárajú cestu pre Chorvátsko, aby …