Bijú nás, vyhrážajú sa nám a týrajú nás, sťažujú sa migranti


SOFIA – Migranti prechádzajúci Bulharskom museli strpieť bitky, hrozby a ďalšie týranie zo strany bulharských policajtov. Podľa agentúry Reuters o tom informovala srbská organizácia bojujúca za ľudské práva. Bulharské ministerstvo vnútra sa k týmto obvineniam zatiaľ nechce vyjadriť.

Belehradské Stredisko pre ľudské práva uviedlo, že utečenci z Afganistanu, Iraku a Sýrie pri prieskume informovali o vydieraní, okrádaní, násilí, hrozbách deportáciou a o útokoch policajných psov. Stredisko podporuje charitatívna organizácia Oxfam, ktorá sa zameriava na boj proti chudobe a nespravodlivosti vo svete.

Tisíce migrantov denne

Bulharsko patrí ku krajinám strednej a východnej Európy, ktoré sa musia vyrovnávať s najväčšou vlnou migrantov v regióne od konca druhej svetovej vojny. Cez ich územie ale prúdi výrazne menej utečencov ako cez územie Macedónska a Srbska.

Úrady počítajú s tým, že do konca roka do krajiny vstúpi asi 15 000 migrantov. Do Srbska, Chorvátska a Srbska ich v súčasnej dobe prichádza denne okolo 7 000 až 10 000.

Rovnako ako ďalšie dva členské štáty Európskej únie, Maďarsko a Slovinsko, postavilo Bulharsko na svojej hranici plot s cieľom zvládať nával ľudí, ktorí sa snažia dostať sa ďalej na západ, hlavne do Rakúska a Nemecka.

Juh Bulharska

Správa belehradského strediska uvádza, že väčšina incidentov sa odohrala na juhu Bulharska v oblastiach na tureckých hraniciach, v táboroch vo vnútrozemí a na severozápade krajiny na hraniciach so Srbskom, cez ktoré potom utečenci pokračujú ďalej v ceste.

Viac..  Komisia konzultuje s občanmi a zainteresovanými stranami možný zákon EÚ o zdraví pôdy

Hovorkyňa bulharskej agentúry pre utečencov Avgustina Videvová uviedla, že nemá žiadne informácie o údajnom týraní. “Nikto z tých, ktorí boli prijatí do utečeneckých centier, sa nesťažoval na zlé zaobchádzanie zo strany bulharských úradov,”uviedla agentúre Reuters.

Porušovanie ľudských práv

Hovorca ministerstva vnútra sa nateraz odmietol k správe vyjadriť, reagovať vraj bude možno až v nasledujúcich dňoch.

Svedectvá obsiahnuté v dokumente naznačujú vážne porušovanie ľudských práv.“Dvaja afganskí muži povedali, že bulharskí policajti na nich strieľali… a dvoch ľudí zranili,” píše sa okrem iného v správe.

“Skupina zhruba desiatich dopytovaných bola svedkom toho, že policajt držal jednému utečencovi pri hlave strelnú zbraň… Policajti členov tejto skupiny zadržali, bili ich, vzali im cennosti, jedlo a vodu,” uvádza sa tiež v správe.

Streľba na hranici

Najvážnejšie potvrdený incident sa odohral 15. októbra, kedy bol afganský utečenec zastrelený v blízkosti bulharsko-tureckej hranice. Tento incident následne odsúdila Organizácia Spojených národov.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

bilcik

Vladimír Bilčík: Po voľbách v apríli 2022 a ruskej agresii existuje presvedčenie, že naši partneri v Srbsku musia rozhodne napredovať na svojej európskej ceste

Nedávne uznesenie Európskeho parlamentu vyjadruje hlboké poľutovanie nad tým, že Srbsko po invázii Ruska na …