Teroristické útoky v Paríži! Vyše 150 ľudí je mŕtvych

Paríž zasiahla séria teroristikých útokov! Francúzsko zatvára hranice, podľa prvotných informácií má útok na svedomí Islamský štát. Francúzskeho prezidenta Fracoisa Hollanda museli evakuovať. K teroristikým útokom došlo na šiestich miestach.

Vo Francúzsku vyhlásili výnimočný stav. Motívom je zrejme účasť Francúzska v koalícii, ktorá bojuje v Sýrii a Iraku proti ISIS. Dokazujú to výroky teroristov, ktoré počuli svedkovia. Do Paríža už dorazili stovky vojakov, francúzsky prezident povolal do mesta armádu. K útokom došlo v jednej z parížskych reštaurácií, pred futbalovým štadiónom, na ktorom sa v tom čase nachádzal aj prezident Francois Hollande, v koncertnej hale, kde teroristi popravili až sto rukojemníkov a na ďalších verejných miestach. Útočníci strieľali, odpaľovali nálože a podnikli aj samovražedné útoky.

Štátnici z celého sveta už vyjadrujú slová sústrasti Francúzom, medzi nimi aj šéf slovenského parlamentu Peter Pellegrini.

Screen Shot 2015-11-14 at 06.17.55

 

Podľa denníka The Guardian sa z k militantnémi islamu nepridalo v žiadnej európskej krajine toľko ľudí, ako vo Francúzsku. Podľa odhadov odišlo za ISIS bojovať do Sýrie a Iraku z Francúzska až do 3000 džihádistov. Po nočnom útoku majú obavy aj v USA, New York zvyšuje bezpečnostné opatrenia.

Viac..  Keď dieťa stratí rodiča, jeho učiteľ je prvý, kto prichádza na scénu

Tieto dramatické udalosti prišli desať mesiacov po útoku na parížsku redakciu Charlie Hebdo. Ide o najkrvavejší útok od roku 2004. Potvrdených je 150 obetí, ďalšie desiatky ľudí skončili v nemocniciach, mnohí v kritickom stave.

 

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

I. Korčok: Francúzsko je náš strategický partner a má počas predsedníctva Rady EÚ našu plnú podporu

Priority francúzskeho predsedníctva Rady Európskej únie (EÚ) kladú dôraz na digitalizáciu, pokrok v sociálnej oblasti …