Teroristické útoky v Paríži: Prehľad útokov a udalostí ako sa stali


PARÍŽ – Pozrite si výber hlavných udalostí súvisiacich s piatkovými teroristickými útokmi v Paríži, ktoré si vyžiadali doteraz najmenej 129 mŕtvych a 350 zranených.

Piatok 13. novembra

21:20 – Prvý výbuch pri štadióne Stade de France, na ktorom sa hralo futbalové stretnutie Francúzsko- Nemecko. Francúzskeho prezidenta Françoisa Hollanda evakuovali). Dokopy 3 mŕtvi útočníci a jeden civilista.

21:25Streľba na rohu ulíc Bichat v Alibert Meste na terase kambodžskej reštaurácia Le Petit Cambodge. Zahynulo 12 ľudí.

21:29Streľba na Rue de Charonne si vyžiadala 19 mŕtvych.

21:30 – Druhý výbuch pri štadióne.

21:38
Ďalšia streľba na Rue de Charonne.

21:43 Explózia na bulvári Voltaire. Útočník odpálil bombu na svojom tele.

21:49Streľba pri klube Bataclan. Potom nasledovali výbuchy.

21:53Tretí výbuch pri štadióne.

22:00Streľba na Rue de la Fontaine-au-Roi. Najmenej päť mŕtvych v pizzerii La Casa Nostra.

– Prezident Hollande vyhlásil výnimočný stav, ktorý platí na celom území Francúzska. Krajina tiež sprísňuje kontrolu hraníc.

Teror odsúdili svetoví štátnici, zdesenie vyjadril britský premiér David Cameron, nemecký minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier čI španielsky premiér Mariano Rajoy.

23:50 – americký prezident Barack Obama označil útoky “za ohavný pokus o terorizovanie civilistov”.

Sobota 14. novembra

– Polícia hodinu po polnoci dokončila zásah proti teroristom, ktorí zadržiavali rukojemníkov v klube Bataclan. Policajné komando, ktoré prišlo o štyroch mužov, zabilo jedného páchateľa. Zostávajúci traja útočníci zomreli po odpálení výbušnini, ktorú mali pripevnenú na svojom tele. V klube zomrelo 89 ľudí. Na miesto dorazil aj prezident Hollande, ktorý sľúbil, zo Francúzsko povedie “nemilosrdný” boj proti terorizmu.

– Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyjadrila “hlboké zdesenie”, útoky odsúdila Moskva, iránsky prezident Hasan Rúhání zrušil cestu do Francúzska a Talianska.

– Francúzske strany prerušili prevolebnú kampaň pred regionálnymi voľbami.

04:30Pri atentátoch zomrelo najmenej 129 ľudí. Zomrelo sedem teroristov, z ktorých šesť sa odpálilo náložami.

– Český prezident Miloš Zeman označil útoky za odporný zločin. Potvrdzujú podľa nehu, že “vchádzame do ťažkých časov”. Česká polícia zvýšila bezpečnostné opatrenia, podobne útoky v Česku vraj nehrozia.

– Rada moslimských duchovných v Saudskej Arábii odsúdila útoky. Autorita sunnitského islamu imáma Al-Azhar ich označil za odporný čin.

– V Paríži zrušili všetky športové podujatia, zatvorili školy, múzeá či knižnice.

Viac..  Michal Šimečka: Zo státisícov občanov robíme ľudí druhej kategórie a odopierame im rešpekt a ľudské práva, uviedol na Dúhovom Pride

10:50 – Hollande povedal, žé atentáty spáchal Islamský štát (IS), vyhlásil trojdňový smútok. IS sa prihlási k útokom oficiálnym vyhlásením.

Teroristi znovu zabíjali ľudí v Paríži, aby medzi nami v Európe šírili strach a nenávisť, aby medzi nami šírili zlo a chaos, napísal to v sobotu ráno na svojom facebookovom profile prezident Andrej Kiska. Reagoval tak na sériu teroristických útokov v Paríži, počas ktorých podľa posledných údajov zomrelo vyše 150 ľudí.

– Sýrsky prezident Basar Asad odsúdil atentáty z povedal, že vina padá aj na Francúzsko a jej politiku, ktorá umožňuje šírenie terorizmu.

– Francúzska vláda neuvažuje o zrušení či odložení konferencie OSN o klíme, ktorá má začať v Paríži 30. novembra.

– Palestínske skupiny Hamas Islamský džihád odsúdili útoky.

– Belgická polícia v bruselskej štvrti Molenbeek zatkla niekoľko ľudí v súvislosti s teroristickými útokmi v Paríži.

– Jeden z teroristov mal pri sebe sýrsky pas, ktorý našli policajti pri jeho tele na štadióne. Pas podľa gréckych úradov patril utečencovi, ktorého zaregistrovali pri vstupe do krajiny na začiatku októbra. Na štadióne našli vyšetrovatelia aj egyptský pas,napísal spravodajský server Libération.

– Šéf libanonského hnutia Hizballáh odsúdil útoky. Páchatelia sú podľa šejka Hasana Nasralláha zločinci.

– V sobotu večer v Paríži na krátko uzavreli okolie hotela Pullman neďaleko Eiffelovej veže. Podľa polície sa jednalo o falošný poplach.

Nedeľa 15. novembra

– Francúzski vyšetrovatelia identifikovali prvého z atentátnikov. Omara Ismaila Mostefaia, ktorý mal 29 rokov, identifikovali podľa prsta, ktorý našli v klube Bataclan. Po zistení jeho totožnosti polícia zatkla sedem ľudí z jeho okolia.

– Hillary Clintonová, demokratická kandidátka na prezidentský úrad USA, v televíznej debate odmietla obvinenia, že podcenila vplyv islamistov.

– Šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker na začiatok summitu G20 v Turecku povedal, že krajiny EÚ by nemali začat odmietať utečencov.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Islamský štát plánoval útočiť okrem Paríža aj v iných štátoch, tvrdí CNN

WASHINGTON/PARÍŽ / Džihádistická organizácia Islamský štát (IS/Dáiš) plánovala 13. novembra 2015 – v čase série …