sulik
Richard Sulík. PHOTO: © European Union- EP.

Richard Sulík: Minischengen by bolo víťazstvo teroristov

Strana Sloboda a Soliadrita je zásadne proti tomu, aby sa v Európskej únii mimo súčasného schengenu vytvárali samostatné územia s osobitým režimom ochrany hraníc. Je veľkou ilúziou si myslieť, že vytvorením takzvaného minischengenu, ktorý požadujú niektorí politici, najmä v Holandsku,  je možné efektívne riešiť migračnú krízu.

„Keď pre nič iné tak preto, lebo takýto projekt sa nedá uskutočniť zo dňa na deň, zabral by veľa času, rokovaní a vyvolal by veľa konfliktov v rámci EÚ. Skôr sa treba zamyslieť nad tým, či štáty, ktoré nechránia vonkajšiu hranicu Schengenu, by nemali tento priestor opustiť. Podľa nášho názoru je minischengen len veľmi nešťastná slepá ulička, ktorá odvádza pozornosť európskej verejnosti od skutočných problémov,“ hovorí predseda SaS Richard Sulík.

Tie SaS vidí v nedostatočnej ochrane hraníc EÚ alebo aspoň vonkajšej hranice, v nedostatočnej eliminácii radikálnych islamistov na území EÚ, s čím úzko súvisí aj nedostatočná kooperácia spravodajských agentúr a
policajných zborov v rámci členských štátov únie. Toto sú podľa SaS zásadné témy, na ktoré sa treba sústrediť a nevytvárať naprieč Európou umelé hranice. Boli by to len pomníky sváru.

Viac..  Ivan Štefanec: Nie je otázka či, ale koľko ruských diplomatov vyhostiť

„Voľný pohyb osôb v schengenskom priestore je významným výdobytkom európskej súdržnosti. Ak sa tejto slobody vzdáme, bude to víťazstvo teroristov a Islamského štátu,“ uzatvára predseda SaS Richard Sulík.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

koronavirus, hranice, schengen

Polícia a finančná správa zintenzívnia spoluprácu pri strážení schengenskej hranice s Ukrajinou

Východná schengenská hranica s Ukrajinou si podľa ministerstva vnútra, polície i finančnej správy zaslúži oveľa …