EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / M. Flašíková Beňová: Návraty „Európanov“ spojených s Islamským štátom treba obmedziť
benova
Monika Flašíková Beňová. PHOTO: © European Union-EP.

M. Flašíková Beňová: Návraty „Európanov“ spojených s Islamským štátom treba obmedziť

Súčasťou dnešného rokovacieho dňa Európskeho parlamentu (EP) je aj návrh uznesenia o predchádzaní radikalizácii a získavaniu európskych občanov teroristickými organizáciami. Ide o jednu z viacerých reakcií na nedávne útoky, ale aj pretrvávajúce teroristické hrozby, ktorým je Európa najmä v dôsledku blízkovýchodných konfliktov nútená čeliť.

K radikálom predovšetkým z tzv. Islamského štátu sa podľa dostupných informácií doposiaľ pridalo viac ako 5000 Európanov. „Mnohí z nich sa však priebežne snažia vracať naspäť. Vôbec sa pritom nemusia skrývať medzi utečencami, majú predsa európske pasy,“ uviedla poslankyňa EP Monika Flašíková Beňová, podľa ktorej už dnes vôbec nikomu netreba pripomínať aké riziko pre Európu títo ľudia predstavujú. „Zabraňovanie návratu teroristov, ktorými sa títo „Európania“ po spolčení sa s organizáciou Islamského štátu stali, nemôže byť považované za obmedzovanie slobody ich pohybu. Naopak ide o nevyhnutnosť pre posilnenie našej vnútornej bezpečnosti,“ zdôraznila.

Viac..  Poslanci chcú zmeniť fungovanie ÚPN. Odborníci hovoria o čistkách a normalizácii

Boj proti radikalizácii je najmä v kompetencii jednotlivých členských štátov Európskej únie, no potrebný je aj jasný spoločný postoj. Jeho výsledkom by malo byť aj zlepšenie spolupráce, zrýchlenie vzájomnej výmeny spravodajských informácií a následne aj schopnosť lepšieho monitoringu, infiltrácie a rozkladania možných teroristických buniek zvnútra. „Rovnako však aj zintenzívnenie boja a sprísnenie postihov v prípade rôznych foriem organizovaného zločinu, vrátane blokovania podozrivých finančných operácií. Práve z neho totiž pochádza veľká časť peňazí smerujúcich na financovanie terorizmu,“ uzavrela europoslankyňa.

O dac

Odporúčame pozrieť

utecenci

Rakúsky minister obrany: Stále viac migrantov prevádzajú cez Slovensko

VIEDEŇ / Na balkánskej trase vznikajú nové cesty, kadiaľ prevádzači pašujú migrantov. Povedal to rakúsky minister …

  • Juraj Skalicky

    Pri potrebnom boji proti teroristom nesmieme povolit, aby sa im podarilo torpedovat nas pravny system. Koniec koncov aj preto, ze to je jeden z ich cielov.

    Zakladom ludskych prav je aj to, ze kazdy ma pravo kedykolvek vstupit do krajiny, ktorej je obcanom. Tento princip by sa nemal zo ziadneho dôvodu rozmocit. Casom by sa mohli najst aj ine dôvody, nerespektovat ho.

    Teroristi musia byt pri vstupe do krajiny trestnopravne stihani. Treba konsequentne bojovat proti terorizmu naraz vo vsetkych krajinach sveta a nie tolerovat ho v jednom state a v inom zase nie. Zastavit teroristov na hraniciach jedneho statu, znamena ich problem uvalit na iny staat.

    Ked sa teroristom predsalen ma zabranit vstup do domovskej krajiny, existuje ina cesta. Obcanom, ktori maju obcianstva aspon dvoch statov, by sa dalo obcianstvo odobrat. Tato cesta by bola vhodnejsia. Aspon jedno obcianstvo im ale musi zostat. Tento proces by sa mal vykonat velmi rychlo, aby sa teroristi, ktori sa chcu vratit, nezbavili svojho druheho obcianstva skôr.