klus
Tímlíder SaS pre politický systém a zahraničnú politiku Martin Klus. PHOTO: archív SaS.

Martin Klus: Žiadame USA o rovnaký meter na každého

Spojené štáty americké majú jedinečnú príležitosť dokázať, že to s ochranou ľudských práv, ku ktorým patrí aj sloboda vyznania, myslia univerzálne a nie selektívne. V 21. storočí je totiž absolútne neakceptovateľné, aby predmetom trestného tribunálu bolo náboženské založenie človeka. To, či niekto verí alebo neverí v boha, je jeho súkromnou vecou. Preto akákoľvek spoločnosť je povinná znášať aj to, ak občania v rámci slobody prejavu bez toho, aby vyzývali k páchaniu násilia, svoj vzťah k viere, k bohu či cirkvám verejne vyjadrujú, hoc aj kriticky.

Rozsudok trestu smrti, ktorý nad palestínskym  básnikom Ašrafom Fajádom vyniesla Saudská Arábia, je v totálnom protiklade s modernou západnou tradíciou, ktorá sa sformovala na platforme náboženskej tolerancie, prirodzených ľudských práv, občianskych slobôd a sekularizmu. Pochopenie pre kultúrne rozdiely ako základný pilier slobody a rozvoja západnej civilizácie, samozrejme nikomu nemožno vnucovať, ale v tomto prípade sa nedá inak. Z trestu smrti pre palestínskeho básnika totiž vanie temný európsky stredovek so svojou inkvizíciou, či fašizmus alebo komunizmus so svojimi totalitnými  ideológiami.

Viac..  Ivan Štefanec: Európska únia sa musí zaujímať o osud Hongkongu

Preto je namieste žiadať USA, aby sa podstatene aktívnejšie pridali k tlaku medzinárodnej verejnosti, na svojho spojenca, ktorý dokáže, že to USA myslia s ochranou ľudských práv univerzálne. Je to zároveň najlepší spôsob, ako sa vysporiadať s kritikou, že túto tému otvárajú len voči svojim politickým oponentom ako je napr. Čína či Rusko.

Zároveň sa tým zabezpečí, aby sa nakoniec Ašraf Fajád vyhol tomuto krutému a neľudskému trestu a že bude prepustený na slobodu. Civilizovaný svet totiž zvlášť dnes potrebuje viac porozumenia a náboženskej tolerancie ako náboženského násilia a krviprelievania. Zostáva nám preto veriť, že Saudská Arábia sa k takémuto civilizovanému svetu aj pod tlakom svojho spojenca i okolitého sveta prihlási.

Komentár pre spravodajský portál EuropskeNoviny.sk pripravil Martin Klus, politológ a tímlíder SaS pre zahraničnú politiku a politický systém.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Putin, Lukasenko

Rusko a Poľsko podľa Lukašenka zasahujú do volieb

Do prezidentských volieb v Bielorusku podľa tamojšieho prezidenta Alexandra Lukašenka zasahujú neidentifikované sily z Ruska …