EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Mladí sa radikalizujú! Len do Sýrie a Iraku odišlo vyše 5000 mladých ľudí
Rachida Dati
Europoslankyňa Rachida Dati (EPP). PHOTO: European Union 2015.

Mladí sa radikalizujú! Len do Sýrie a Iraku odišlo vyše 5000 mladých ľudí

Dva dni pred parížskymi útokmi odpovedala na otázky o radikalizácii mladých ľudí v Európe poslankyňa Rachida Datiová (EPP). Datiová vypracovala správu, v ktorej uvádza, že za posledné roky odišlo do Sýrie a Iraku vyše 5000 mladých ľudí. Podľa europoslankyne je na vyriešenie problému nevyhnutná spolupráca medzi členskými štátmi.

„Niektoré školy majú naozaj vážne sociálne problémy, čo vedie k tomu, že sa časť mládeže nestotožňuje s národom, do ktorého patrí.  Potom si nájdu najmenší spoločný menovateľ, cez ktorý sa stotožňujú a tým môže byť náboženstvo, respektíve prekrútenie náboženstva,“ povedala poslankyňa v súvislosti s radikalizáciou mladých ľudí na školách. Vzdelávanie pritom spadá do kompetencie štátov a má fungovať ako prevencia a boj proti nerovnostiam. „Každá krajina najskôr potrebuje politiku zameranú na nerovnosti na najmä na školách,“ dodala.

Viac..  Do dvoch rokov zo Slovenska zmiznú biele miesta

Prípadov nerovností na francúzskych školách narastá, ale nie len tam.  „V Európe to bola od začiatku výsostne sociálna otázka. Musíme si priznať, že už dlhodobo sme nedokázali povedať, že naše migračné politiky musia byť európske.“

Ľahkým nástrojom na radikalizáciu mladých je v súčasnosti internet. „Radikalizácia a džihádzismus sa podľa Datiovej najčastejšie vyvíjajú dvomi smermi, buď na internete, alebo vo väzení.“

Navrhuje trestnú zodpovednosť  pre veľké internetové firmy: „Nemôžu tvrdiť, že internet je len komunikačný kanál a môže ním prejsť všetko. Internet dnes využívajú všetky teroristické organizácie, aby cez nich pritiahli a získali ľudí.“

 

Celý rozhovor si môžete pozrieť v priloženom videu:

 

O jac

Odporúčame pozrieť

Facebook

Facebook v Nemecku porušoval zákony na ochranu súkromia

BRATISLAVA / Sociálna sieť Facebook porušovala zákony o ochrane údajov, keď od užívateľov nezískala dostatočne informovaný …

 • MirkoJirko

  Prvý krok stopnúť migráciu, aj legálnu. Druhý krok, zakázať islam z dôvodu šírenia neznášanlivosti, násilia… a s tým aj likvidácia mešít na európskom území. Tretí krok, všetkých politikov, ktorí sú za toto zodpovední zavrieť na doživotie bez možnosti kontaktu s okolitým svetom.

 • Docc

  Uz som to pisal inde. pomaly nastupuje totalita v podani EU a prikazy z Moskvy pred 89 sme zamenili za prikazy z Bruselu.
  K teme clanku. Mladi sa nemaju preco citit ako europania. Radikalizacia sa vyvija z dovodu, ze v realnom svete sa im zabuchnu dvere pred nosom. Teda k prilezitosti vies slusny zivot.
  Mat pracu co ich bavi, prijem z ktoreho dokazu uzivit rodinu.
  Bez vizie buducnosti koli ktorej sa oplati na sebe pracovat, nastupuje skepsa k systemu ktora postupne prerastie k nenavisti. Nasleduje hladanie riesenia.