Slovensko podalo žalobu proti kvótam na prerozdeľovanie utečencov


BRATISLAVA – Slovensko v stredu podalo na Súdny dvor EÚ žalobu proti prerozdeľovaniu utečencov v členských krajinách únie na základe povinných kvót, ktoré v septembri jasnou väčšinou hlasov schválili ministri vnútra európskej dvadsaťosmičky. Novinárom to povedal premiér premiér Robert Fico.

“Toto rozhodnutie bolo prijaté v rozpore s európskym právom. Kvóty považujeme na nerealizovateľné. Prax ukazuje, že kvóty sú fiaskom,” vyhlásil Fico po zasadnutí kabinetu, ktorý žalobu prerokoval.

Bratislava v žalobe spochybňuje okrem iného právomoc ministrov vnútra rozhodnúť o povinných kvótach na rozmiestnenie utečencov.

Podľa slovenskej vlády bolo v tejto otázke tiež porušené právo národných parlamentov krajín EÚ podieľať sa na príprave rozhodnutí.

Slovensko už po schválení kvót na utečencov tento rok v septembri oznámilo, že sa rozhodnutiu nepodriadi a že ho napadne na únijnom súde. Podľa rozhodnutia ministrov vnútra by si členské krajiny EÚ na základe kvót mali rozdeliť 120 000 utečencov.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

Viac..  EP: Právo na bezpečné a legálne umelé prerušenie tehotenstva musí byť zaručené

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

EÚ prostredníctvom Európskej rady pre inovácie podporí ukrajinské startupy 20 miliónmi EUR

Európska komisia odštartovala ambicióznu akciu v hodnote 20 miliónov EUR na podporu ukrajinského inovačného spoločenstva. …