Bude mať Europol širšie právomoci na boj proti teroru?

Európsky policajný úrad – Europol, má za úlohu pomáhať členským štátom EÚ v boji proti medzinárodnému zločinu a terorizmu. A keďže hrozby terorizmu sú čoraz vážnejšie, členské štáty súhlasia s tým, aby mal Europol viac právomocí. Dnes o nich hlasuje výbor pre občianske slobody.

Europol je agentúrou EÚ na presadzovanie práva a jeho cieľom je posilňovať a zlepšovať spoluprácu medzi členskými krajinami v záujme predchádzania a boja proti závažnej medzinárodnej trestnej činnosti. Okrem štátov EÚ úzko spolupracuje s USA, Kanadou, Austráliou a Nórskom.

Na muške má širokú škálu ilegálnych aktivít. Bojuje napríklad proti predaju drog, ilegálnej migrácii, obchodovaniu s ľuďmi, detskej pornografii, medzinárodným krádežiam automobilov, kybernetickým zločinom, praniu špinavých peňazí alebo falšovaniu eurobankoviek.

Časť jeho personálu pochádza z národných orgánov činných v trestnom konaní vrátane polície, pohraničnej polície, colných a bezpečnostných úradov. Jeho dôstojníci však nemajú právo zatýkať a nemajú ani právomoc vykonávať vyšetrovanie v členských štátoch.

Viac..  Ministerka Kolíková navrhla na post sudkyne Súdneho dvora EÚ Jánošíkovú, totiž Švábymu čoskoro končí funkčné obdobie

Členským štátom Europol pomáha tak, že zabezpečuje výmenu informácií, analyzuje spravodajské informácie, zhodnocuje riziká a poskytuje odborné znalosti a školenia. Štáty sa naň spoliehajú pri svojich medzinárodných vyšetrovaniach, ktorých je každoročne okolo 18 tisíc. Europol disponuje najnovšími databázami a komunikačnými nástrojmi, ktoré umožňujú rýchle a bezpečné uschovávanie, hľadanie a spájanie informácií.

V lete tohto roku bolo oznámené, že celoeurópsky tím kybernetickej polície sa bude pod vedením Europolu snažiť vypátrať a zničiť účty Islamského štátu na sociálnych médiách. Tie podľa všetkého predstavujú hlavný element radikalizácie a náboru bojovníkov z EÚ.

Europol bol založený už v deväťdesiatych rokoch minulého storočia, no agentúrou EÚ sa stal až v roku 2010. Sídli v holandskom Haagu a pracuje preň okolo 900 zamestnancov. Jeho súčasným riaditeľom je Brit Rob Wainwright.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

kyberneticka bezpecnost

Podľa OSN počas pandémie rastie počítačová kriminalita a terorizmus

NEW YORK – V prvom štvrťroku 2020 podľa správy Organizácie Spojených národov (OSN) zaznamenali nárast …