Slovensko bojuje v Číne o najväčší trh sveta


PEKING – Najvýznamnejšie politické stretnutie posledných rokov. Aj takto označujú štátnici prijatie lídrov 16-tich európskych krajín čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Aj toto stretnutie malo pootvoriť dvere slovenským podnikateľom a nechať sa strhnúť ázijským ekonomickým žralokom.

Aj Slovensko okúsilo aké je to prejsť sa po červenom koberci. Nie je vylúčené, že sa budeme po veľkej Číne prechádzať čoraz častejšie. Napätie sa zvyšovalo, nervozita stúpala. V hre za slovenské farby, hral vicepremiér Vážny.

Palác bol naozaj veľmi honosný, a myslím, že taký som vo svete naozaj ešte nevidel,” povedal podpredseda vlády slovenskej republiky pre investície Ľubomír Vážny. Pred ním bola dôležitá úloha. Podpísať memorandum, ktorým nás bude Čína aj politicky akceptovať ako partnera. Záujem médií, bol viac ako podivuhodný.

“Vláda chce podporiť začínajúcich podnikateľov tým, že im otvorí takéto politické dvere do Číny, ako sa udialo v predchádzajúcich dňoch,” vysvetlil vicepremiér.

Dôležité obchodovanie

Práve pomyselné politické dvere sú v obchodovaní s tradicionalistickou Čínou mimoriadne dôležité. Bez nej sa tu obchoduje len veľmi ťažko. Navyše podľa zákulisných informácií má Slovensko aj napriek podpísaným dohodám hendikep,že ho na rozdiel od iných krajín nezastupovali najvyšší štátnici – premiér alebo prezident.

Viac..  Španielsko by sa mohlo stať centrom vývozu zemného plynu, ponúkol premiér Sánchez

Obchodovanie s touto veľmocou rozhodne nie je hudbou budúcnosti. Práve naopak. Skôr sa môžeme obávať, či sme nezmeškali rozbehnutý rýchlovlak, z ktorého by sme mohli iba profitovať.

Najväčší trh sveta

“Je to najväčší trh na svete. A aj najperspektívnejší čo sa týka budúcnosti,”vysvetľuje podnikateľ Pavol Antalič zo slovensko – čínskej podnikateľskej rady. Čína je otvorená obchodovaniu s celým svetom. Aj so Slovenskom. Podstatné však je, správne to uchopiť. Poriadne zaklopať pritom treba napríklad na dvere štátnej agentúry.

“Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) si za posledné roky vytvorila množstvo veľmi dobrých kontaktov, priamych v provinciách. Do ktorých vieme slovenských podnikateľov veľmi dobre orientova,” dodal Tibor Buček zo Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

V. Remišová: Národné záujmy Slovenska a Česka bude v EÚ počuť silnejšie, dohodli sme spoločný postup

Spoločne dokážeme viac – na rokovaní v Brne to vo štvrtok zdôraznili vicepremiérka Veronika Remišová …