Európska únia bude mať prvú smernicu o kybernetickej bezpečnosti


BRUSEL – Poslanci Európskeho parlamentu a členské štáty Európskej únie dosiahli v pondelok neskoro večer dohodu na vôbec prvých predpisoch týkajúcich sa tzv. kybernetickej bezpečnosti. Smernica bude od internetových firiem ako Google či Amazon vyžadovať, aby nahlasovali vážne narušenia bezpečnosti.

Dohoda, ktorá je výsledkom päťhodinových rokovaní europoslancov a zástupcov vlád, prišla v reakcii na rastúce obavy z počítačových útokov, ktoré majú za následok narušenie bezpečnosti a súkromia.

Dôležitý krok

Európsky komisár pre jednotný digitálny trh Andrus Ansip uviedol, že nové predpisy upevnia dôveru spotrebiteľov v internetové služby, najmä cezhraničné.

“Internet nepozná hranice – problém v jednej krajine môže mať reťazový efekt vo zvyšku Európy. Preto potrebujeme riešenia kybernetickej bezpečnosti pre celú EÚ. Táto dohoda je dôležitým krokom v tomto smere,” konštatoval Ansip.

Vyššia bezpečnosť

Nová Smernica o sieťovej a informačnej bezpečnosti stanovuje bezpečnostné a informačné povinnosti pre spoločnosti v dôležitých sektoroch, ako sú doprava, energetika, zdravotníctva a financie.

Viac..  Maďarskí poslanci schválili rezolúciu požadujúcu obmedzenie právomocí Európskeho parlamentu

Pre webové firmy budú platiť menej prísne povinnosti ako napríklad pre prevádzkovateľov letísk.

Internetové spoločnosti ako Google, Amazon, eBay či Cisco – nie ale sociálne siete ako Facebook – budú musieť hlásiť vážne incidenty národným úradom, ktoré im budú môcť udeľovať postihy, ak takéto nariadenia nesplnia.

 

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

zamestnanci

EÚ: Amazon ponúka ústupky na odvrátenie protimonopolného vyšetrovania

Spoločnosť Amazon v snahe vyriešiť dve protimonopolné vyšetrovania zo strany Európskej únie (EÚ) sľúbila, že …