euro banksnotes
PHOTO: Audiovisual.europarl.europa.eu

VIDEO: Rozpočet únie na rok 2016 je 155 miliárd eur, takto sa prerozdelí

Európska únia bude na budúci rok hospodáriť so sumou 155 miliárd eur. Výšku rozpočtu odobrili v Rade jednohlasne, stalo sa to vôbec po prvýkrát. Prioritou rozpočtu je rast ekonomiky, na ktorý poslanci vyčlenili takmer 70 miliárd eur. Zdvojnásobili sa aj prostriedky na riešenie utečeneckej krízy.

„Pre Európsky parlament bola najdôležitejšie podpora malých a stredných podnikov a prostriedky na zvládnutie prílivu migrantov,“ povedal europoslanec Gérard Deprez (ALDE).

Najvýraznejšie presmerovanie fondov je zamerané na utečeneckú krízu. Na riešenie krízy sú vyčlenené štyri miliardy eur, čo je o polovicu viac ako minulý rok.

Finančne si polepšil aj program Horizont 2020 zameraný na výskum a vývoj. Dostane 10 miliárd eur, oproti minulému roku je to nárast o vyše 11 percent.

Viac..  Ekonomika Európskej únie v treťom štvrťroku medzikvartálne vzrástla o 2,1 %

Viac sa dozviete v priloženom videu:

 

O jac

Avatar

Odporúčame pozrieť

jurzyca

Eugen Jurzyca o Afganistane: Migračná vlna do EÚ sa nedá porovnať s tou v roku 2015, vieme že tí ľudia sú strašne prenasledovaní

Ministri zahraničných vecí Európskej únie (EÚ) mimoriadne rokovali v súvislosti s možnými bezpečnostnými dôsledkami prevzatia …