Za klimatické zmeny môžu ľudia, toto sú protiopatrenia Bruselu


Medzivládny panel pre klimatické zmeny zložený zo svetových expertov zastáva názor, že od 50. rokov 20. storočia je predovšetkým ľudská aktivita príčinou klimatických zmien, ktoré pociťujeme už dnes. Ich tvrdenie podporuje aj výskumné centrum Spojeného kráľovstva.

“Máme teplejšiu atmosféru, čo viac zadržuje vlhkosť, takže už v mnohých regiónoch dochádza k intenzívnejším zrážkam. Z pohľadu úrovne morí sa potom prejavujú dva dôsledky. Prvým je topenie ľadovca a druhý rozširovanie teplejších oceánov,” hovorí doktorka Clare Goodess, hlavná vedkyňa oddelenia pre klimatický výskum na východoanglickej univerzite v Norwichi. Podľa nej by sme zmierniť budúce vplyvy klimatických zmien mohli v prípade, že by sa do roku 2100 znížili emisie skleníkových plynov.

Pred zvyšovaním úrovne morí sa čiastočne dá chrániť protipovodňovou ochranou, ktorá sa ale musí robiť na mieru. Takú má napríklad Londýn, ktorého chráni 520 metrový múr z ocele v hodnote 200 miliárd libier. Niektoré oblasti v krajine používajú prístup riadeného ústupu vody, pretože ochrana týchto oblastí pred zatopením nie je finančne efektívna,” hovorí Steve East, ktorý pracuje na Temžskej bariére.

Viac..  Martin Hojsík: Hraboš žijúci iba na Slovensku je v ohrození

“Musíme sa veľmi vážne zaoberať prispôsobením, teda tým, ako budujeme protipovodňovú ochranu a ako sa projektujú mestá,” navrhuje Jean Lambert zo strany zelených. Vytýčený cieľ Európskej únie v oblasti nízkouhlíkového hospodárstva je zníženie emisií oxidu uhličitého o 80-95% do roku 2050.

Niektorí z poslancov ale nie sú spokojní s nasadením Únie pre túto vec. Gerben-Jan Gerbrandy tvdí: Dohodli sme sa, že vznikne medzinárodn klimatický fond s rozpočtom 100 miliárd dolárov ročne, ale vôbec k tomu nesmerujeme. Bojujem v rámci EÚ za to, aby sa vytvoril systém, ktorý nebude závisieť na nálade ministra financií, ktorý rozhoduje v danom roku.”

Viac sa dozviete v priloženom videu:

O vik

Avatar

Odporúčame pozrieť

požiar les KEX

Správa Komisie o lesných požiaroch: klimatická zmena je z roka na rok viditeľnejšia

Spoločné výskumné centrum Komisie (JRC) v piatok predstavilo 21. vydanie svojej výročnej správy o lesných …