galko
Ľubomír Galko, podpredseda SaS. PHOTO: archív SaS.

Ľubomír Galko: Šírenie neodôvodneného strachu môže viesť k zvýšeniu nacionalizmu

Na Slovensku bol počas uplynulých dní prijatý tzv. „antiteroristický balík“ zákonov. Menila sa dokonca Ústava Slovenskej republiky. Na týchto zmenách participovala vládna strana Smer – SD a opozičná strana Most – Híd. Obzvlášť pri druhej menovanej strany je to tristné.  Od etnickej strany maďarskej národnostnej menšiny na Slovensku, ktorá sa chce formovať ako zmiešaná a občianska strana, je to neočakávaný krok. Étos občianskosti musí byť u jej voličov vážne narušený.

Posilnenie Policajného štátu, ktoré Robert Fico odštartoval v honbe za preferenciami, dostali teda zelenú. V mene boja proti terorizmu. Samozrejme, je to pseudoboj. To, čo je reálne, je  poškodzovanie občanov, slobody a demokracie.

Samozrejme, že nebudeme mať viac bezpečnosti, nijakým spôsobom sa nezvýšila ochrana obyvateľstva pred terorizmom, ale budeme mať menej slobody. To, čo sa v skutočnosti dosiahlo, je len posilnenie represívnych zložiek štátu bez toho, aby ich nové právomoci boli vyvážené väčšou verejnou kontrolou. Slovensku tak hrozí, že polícia a tajné služby budú vo väčšej miere ako doteraz zneužívané vládnymi politickými silami na svoje ciele.  Pod pláštikom boja s terorizmom tak môžu byť perzekvované nezávislé médiá, opozičné politické strany či rôzni aktivisti. To je prvé riziko.

Je tu však ešte jedno riziko a tým je riziko šírenia nacionalizmu. Nedávny príklad z Francúzska, kedy sa ukázalo, že strašenie občanov a prijímanie zákonov alebo návrhov, ktoré môžu občanov priviesť k nekritickému strachu o svoju bezpečnosť, posilňuje aj extrémistické sily s takzvaným národným programom. Vo francúzskych regionálnych voľbách Marine Le Pen aj so svojou neterou získali v týchto voľbách v dvoch regiónoch viac ako 40%. Toto je reálne riziko, ktoré hrozí aj na Slovensku. Akurát s tým rozdielom, že u nás nacionalistické sily dnes nereprezentujú ani tak fašistické hnutia a politické strany, ktoré sa k tejto ideológii otvorene hlásia, ale reprezentuje ich strana Smer – SD.

Viac..  Michal Wiezik: Nebezpečná hra s biomasou. VIDEO

Ďalšie riziko je oživenie tzv. „maďarskej karty“, ktorú sme mohli vídať vo voľbách v minulosti. Na sociálnych sieťach sa šíria nepriateľské nálady voči našej maďarskej menšine. Akože „Béla Bugár zradil a Maďari pokrivili slovenskú ústavu“. Toto je veľmi nebezpečné a som presvedčený, že aktéri a stvoritelia nepotrebného a škodlivého tzv. „antiteroristického balíčka“ tento aspekt na Slovensku podcenili. Zostáva len dúfať, že sa nám to všetkým nevypomstí. Lebo ako sa povie, kto seje vietor, žne búrku. A Fico ten už to zasial uragány.

Komentár pre spravodajský portál EuropskeNoviny.sk pripravil Ľubomír Galko, poslanec NR SR a podpredseda strany SaS

O Ľubomír Galko

Ľubomír Galko
Ľubomír Galko - exminister obrany, tímlíder SaS pre vonkajšiu a vnútornú bezpečnosť, poslanec NR SR.

Odporúčame pozrieť

Francúzsko čakajú budúci rok dôležité voľby, avšak výhra Macrona nie je istá

Francúzsko čakajú budúci rok prezidentské voľby. Aktuálne je stále favoritom súčasný prezident Emmanuel Macron, avšak …