Pozrite si ako jednotlivé dopravné prostriedky znečisťujú ovzdušie

Približne štvrtina celkových emisií skleníkových plynov v Európskej únii, konkrétne v podobe oxidu uhličitého, vzniká v oblasti dopravy. Poslanci Európskeho parlamentu odsúhlasili zníženie emisií do roku 2030 o 40 % oproti úrovni emisií v roku 1990.

Poslanci trvajú rovnako na 40 % aj v oblasti znižovania energetickej účinnosti. Jednotlivé druhy dopravy sa v produkovaní oxidu uhličitého líšia. Medzi najviac znečisťujúce patrí letecká doprava. Pri predpoklade, že by lietadlom cestovalo 88 ľudí produkcia CO2  sa za kilometer vyšplhá až na 285 gramov na osobu.

Na druhej strane sa medzi najmenej znečisťujúce považujú vlaky a autá. Pri obsadení 156 miest vo vlaku by na jednu osobu pripadala produkcia 14 gramov CO2 na kilometer. Sporné je využívanie áut, ktoré pri päťčlennej posádke vyprodukujú približne 42 gramov na osobu a kilometer. Otázku však vzbudzujú elektrické autá, ktoré v procese výroby elektriny prostredníctvom spaľovania uhlia znečistia prostredie viac ako bežné automobily.

Viac..  EÚ by podľa zástupcov priemyslu nemala prijímať také opatrenia na ochranu klímy, ktoré ju ťažko ekonomicky zasiahnu

Viac sa dozviete v priloženom videu:

O vik

Avatar

Odporúčame pozrieť

Minister Budaj: Slovensko má jedinečnú príležitosť splniť klimatické ciele

Slovenská republika znížila do roku 2020 celkové emisie skleníkových plynov o 46 % v porovnaní s rokom 1990. …