V Nemecku žije 1100 radikálnych islamistov pripravených použiť násilie

BERLÍN – V Nemecku žije asi 1100 radikálnych islamistov pripravených použiť násilie. Tvrdí to predseda spolkového úradu na ochranu ústavy, ktorý v Nemecku vykonáva funkciu kontrarozviedky, Hans-Georg Maassen. Asi 430 z nich považuje úrad za nebezpečných a pripravených spáchať závažné trestné činy.

Nemecko je podľa Maassena v hľadáčiku teroristických organizácií Al-Káida a Islamský štát už niekoľko rokov. Zapojením do operácie IS v Sýrii sa pozornosť teroristov ešte viac upiera na Nemecko.

Boj proti IS

Berlín vo štvrtok vyslal do Turecka prvé dve prieskumné lietadlá a jedno tankovacie lietadlo, ktoré sa po boku medzinárodnej koalície vedenej USA zapoja do boja proti IS v Sýrii. Nemecko sa ale nebude podieľať priamo na náletoch.

Maassen vyzval na to, aby prichádzajúci utečenci, ktorí sa v domovine dostali do kontaktu s islamistami, dali úradom čo najviac informácií. “To nie je udavačstvo,”uviedol s tým, že nemecké tajné služby z ich poznatkov možu vyvodzovať, aké nebezpečenstvo krajine hrozí.

Snažia sa ich získať

Utečenci sa podľa Maassena stávajú obeťami pokusov o regrutovanie do služieb radikálneho islamu. Úrad zaznamenal minimálne 150 takýchto pokusov.

Viac..  Nemecko a WHO zriadia globálne zdravotné monitorovacie centrum

V Nemecku žijúci saláfisti, ktorí presadzujú návrat k raným formám islamu, sa údajne snažia pôsobiť najmä v utečeneckých zariadeniach. Niektorí sa ale snažia utečencov primäť k spolupráci už na staniciach bezprostredne po príjazde do krajiny.

“V Nemecku má salafistická scéna zhruba 8350 členov. Ich počet v posledných mesiacoch prudko vzrástol. Na konci septembra ich bolo ešte asi 7900,”
uviedol Maassen.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

koronavirus

Podľa nemeckého ministra zdravotníctva musí krajina vydržať ešte týždne až mesiace reštrikcií

Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn privítal pokles počtu nových prípadov ochorenia COVID-19, ale uviedol, že …