Domov / ĽUDIA / V Nemecku žije 1100 radikálnych islamistov pripravených použiť násilie

V Nemecku žije 1100 radikálnych islamistov pripravených použiť násilie

BERLÍN – V Nemecku žije asi 1100 radikálnych islamistov pripravených použiť násilie. Tvrdí to predseda spolkového úradu na ochranu ústavy, ktorý v Nemecku vykonáva funkciu kontrarozviedky, Hans-Georg Maassen. Asi 430 z nich považuje úrad za nebezpečných a pripravených spáchať závažné trestné činy.

Nemecko je podľa Maassena v hľadáčiku teroristických organizácií Al-Káida a Islamský štát už niekoľko rokov. Zapojením do operácie IS v Sýrii sa pozornosť teroristov ešte viac upiera na Nemecko.

Boj proti IS

Berlín vo štvrtok vyslal do Turecka prvé dve prieskumné lietadlá a jedno tankovacie lietadlo, ktoré sa po boku medzinárodnej koalície vedenej USA zapoja do boja proti IS v Sýrii. Nemecko sa ale nebude podieľať priamo na náletoch.

Maassen vyzval na to, aby prichádzajúci utečenci, ktorí sa v domovine dostali do kontaktu s islamistami, dali úradom čo najviac informácií. “To nie je udavačstvo,”uviedol s tým, že nemecké tajné služby z ich poznatkov možu vyvodzovať, aké nebezpečenstvo krajine hrozí.

Viac..  Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 36. týždňa 2019

Snažia sa ich získať

Utečenci sa podľa Maassena stávajú obeťami pokusov o regrutovanie do služieb radikálneho islamu. Úrad zaznamenal minimálne 150 takýchto pokusov.

V Nemecku žijúci saláfisti, ktorí presadzujú návrat k raným formám islamu, sa údajne snažia pôsobiť najmä v utečeneckých zariadeniach. Niektorí sa ale snažia utečencov primäť k spolupráci už na staniciach bezprostredne po príjazde do krajiny.

“V Nemecku má salafistická scéna zhruba 8350 členov. Ich počet v posledných mesiacoch prudko vzrástol. Na konci septembra ich bolo ešte asi 7900,”
uviedol Maassen.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

elektrokolobezka

Berlín zaznamenal za tri mesiace 74 nehôd elektrokolobežiek

Počas troch mesiacov, odkedy v nemeckej metropole Berlín povolili používanie populárnych elektrokolobežiek, zaznamenala polícia 74 …