Brusel má obavy ako to dopadne s TTIP


Dohoda známa pod názvom TTIP je pre mnohých veľkým otáznikom. Má priniesť otvorenie spoločného trhu so Spojenými štátmi a zlacnenie tovaru. Pre Európske noviny potvrdil zdroj priamo z okruhu odborníkov Európskeho parlamentu, ktorí sa venujú vytvoreniu dohody, že jej schválenie môže byť ohrozené.

Kritizovaná dohoda TTIP nesie so sebou aj veľa otázok a sporných bodov, ktoré sú stále v štádiu riešenia. Vnútorné rozpory sa po dohode oboch strán však napraviť môžu. Zmluvu, ktorá nám môže priniesť aj napríklad geneticky modifikované potraviny, však ohrozujú aj bližiace sa americké voľby. To, že terajšia Obamova vláda je zmluve TTIP naklonená, neznamená, že ju podporí aj ďalší americký prezident.

“Áno, máme trochu obavy ako to dopadne, ale popravde sa viac obávame toho, ako dopadnú voľby v Európe, najmä vo Francúzsku, kde vyhrala regionálne voľby La Pennová. Všetko je otvorené, pred pár mesiacmi sme si nevedeli predstaviť, že sa Donald Trump dostane v preferenciách tak vysoko,” potvrdil zdroj pre Európske noviny.

Viac..  Brusel chce, aby nadnárodné spoločnosti platili dane z tzv. neočakávaných ziskov

Menenie vlád môže ohroziť každý jeden projekt, na ktorom poslanci a komisári v parlamente dlhé roky pracujú.

O bed

Avatar

Odporúčame pozrieť

I. Korčok: Európska únia je mierový projekt a Slovensko je jeho pevnou súčasťou

Slovenská republika si dnes, 9. mája 2022, pripomína spolu s ďalšími dvadsiatimi šiestimi členskými štátmi …