Domov / BLOG / Fínska energia v inováciách a inovácia v energii
šefčovič
Maroš Šefčovič. PHOTO: archív MŠ.

Fínska energia v inováciách a inovácia v energii

Séria návštev o energetickej únii mi ponúka možnosť prezentovať výhody energetickej únie pre jednotlivé krajiny a vypočuť si, ako ich nahliada každá z nich. Zároveň môžem na vlastné oči sledovať niektoré osvedčené európske postupy. Prečo? Pretože v Európe by mala voľne prúdiť nielen energia, ale aj znalosti a odbornosť. Fínsky región Vaasa je ideálnym miestom, kde možno pozorovať veľmi úspešnú energetickú transformáciu za účasti celej populácie – a to už od veku 5 rokov!

Tvorba politík ako prevod politických ašpirácií do jednotného súboru zákonov, ktorými sme všetci viazaní, zohráva v modernej spoločnosti zásadnú úlohu. Ale keď spoločnosť prechádza hlbokou transformáciou, určovanie pravidiel nespočíva len na tvorcoch politík. 21. storočie je poznamenané prechodom ľudstva na udržateľné a obnoviteľné energetické zdroje. Do tohto úsilia sa musíme zapojiť všetci: vedci a vynálezcovia, podnikatelia aj spotrebitelia, miestne orgány aj učitelia.

Na návšteve Fínska v rámci mojej série venovanej energetickej únii ma nadchla ambicióznosť, angažovanosť a dosiahnuté výsledky v celom spektre sektorov. Nejde len o Vaasu, inteligentné mesto takmer celé pokryté inteligentnými sieťami. Ide o skutočnosť, že región Vaasa je jedným z centier fínskeho rastu a sídli v ňom najvýznamnejší energetický klaster severských krajín vrátane 140 spoločností. Jeho celkový ročný obrat dosahuje 4,4 miliardy eur a zamestnáva 10 000 ľudí. Preto som považoval za dôležité porozprávať sa s komunitou zaoberajúcou sa energetickými technológiami vo Vaase, vypočuť si jej členov a dozvedieť sa o najnovších inováciách, ktoré prišli predstaviť na minulotýždňový podnikateľský seminár.

šefčovič

Možno ešte pôsobivejšia ako účasť žien a mužov regiónu na jeho energetickej transformácii je účasť detí. Školy vo Vaase idú príkladom v energetickej efektivite vzdelávaním novej generácie k zodpovednosti pri využívaní energie a, čo je najdôležitejšie, jej uplatňovaním od útleho veku. Preto som s veľkým potešením navštívil školu v Borgaregatans, ktorá drží rekord energeticky najefektívnejšej školy v celom Fínsku! Vzhľadom na ich veľké úspechy som deti povzbudil, aby sa o svoje znalosti a skúsenosti podelili s rovesníkmi v školách po celej Európe aj vo svete, kde som nedávno navštívil školu neďaleko Johannesburgu.

Viac..  Hrozí ďalšia plynová kríza? Na novej zmluve sa naši východní susedia nevedia dohodnúť

šefčovič

šefčovič

šefčovič

Podobne ako v iných hlavných mestách Európy, aj vo Fínsku so sa stretol s vládnymi predstaviteľmi a premiérovi Juhovi Sipilämu, ako aj môjmu bývalému kolegovi a priateľovi Ollimu Rehnovi, som vysvetlil výhody energetickej únie pre Fínsko. Ako sa dalo čakať od popredného ťahúňa energetickej transformácie (aj fínsky premiér pochádza z odvetvia IKT), reakcie boli naskrz pozitívne; Fínom je jasné, akú pridanú hodnotu by energetická únia ako taká a technológie dopytu mohli priniesť na ich trh. Podobne kľúčová je pri transformácii európskej energetiky úloha národných parlamentov; snažíme sa, aby bolo počuť každý hlas!

šefčovič

šefčovič

šefčovič

Po takejto úspešnej návšteve si želám poďakovať mnohým ľuďom:

  • Veľmi angažovaným občanom, ktorí prišli diskutovať o úlohe Fínska pri energetickej transformácii a o úlohe energetickej transformácie vo Fínsku.

šefčovič

šefčovič

  • Členom Európskeho parlamentu Miapetrovi Kumpula-Natrimu a Petrimu Sarvamaaovi, ktorí sa počas návštevy ku mne pridali a pomohli mi odovzdať posolstvo ich voličom.

šefčovič

šefčovič

  • Malej Alishi, ktorá našla ten najlepší spôsob, ako mi ukázať fínske životné prostredie a prečo je také dôležité, aby sme ho všetci chránili.

šefčovič

A napokon primátorovi mesta Vaasa za pohostinnosť, skvelé rozhovory a drobnú pripomienku majstrovstiev z roku 2011 na Slovensku, kedy sme sa zachovali ako skvelí hostitelia a nechali Fínsko vyhrať…

šefčovič

šefčovič

 

O Maroš Šefčovič

Maroš Šefčovič
Maroš Šefčovič, Vice-President of the EC in charge of Inter-Institutional Relations and Administration

Odporúčame pozrieť

ropovod

Hrozí ďalšia plynová kríza? Na novej zmluve sa naši východní susedia nevedia dohodnúť

BRUSEL / Už o dva mesiace sa môže stať horúcou témou zastavenie dodávok ruského plynu na …