Veľkosť migračného toku prekvapila európskych politikov, s jej riešením sú zatiaľ spokojní


Nedávno podľa oficiálnych zdrojov prekročil hranice Nemecka miliónty migrant. Podľa neoficiálnych zdrojov to môže byť ešte o čosi viac. Europoslanci však zaryto tvrdia, že postup Únie v tejto problematike je v súlade s plánmi.

Obrovský počet migrantov, o ktorých sa musia členské štáty postarať, prináša so sebou aj veľké finančné náklady. Tie môžu narásť o takých rozmerov, že sa niektorí odborníci obávajú, že ovplyvnia hospodársky rast štátov a tým pádom aj Únie.

“Tu ide o to, že ten migračný prítok my nevnímame ako niečo, čo má negatívny vplyv na hospodársky rast. Tie čísla, ktoré máme my z analýz, vyplýva, že to bude mať len mierny hospodársky vplyv,” hovorí eurokomisár Neven Mimica.

Vyjadril sa aj k migračnej politike Únie. “Už od začiatku utečeneckej krízy sme hovorili, že keď sa ľudia nachádzajú zoči voči existenciálnym ťažkostiam, našou úlohou je chrániť hranice, ale aj v spolupráci s 3 krajinami sa musíme snažiť racionálne podporovať tých, čo prichádzajú. My máme globálnu politiku, na ktorú som hrdý. Som voči tejto politike solidárny a pokiaľ ide o hospodársku situáciu, nič nemôže spochybniť to, že sme sa rozhodli správne. Práve naopak,” dodal Mimica.

Viac..  Na projekty cezhraničnej spolupráce s Maďarskom pôjde z programu Interreg 161 miliónov eur

 

O bed

Avatar

Odporúčame pozrieť

migranti

Počet nelegálnych príchodov do EÚ za desať mesiacov medziročne stúpol o 73 percent

Za prvých desať mesiacov tohto roka na vonkajších hraniciach Európskej únie (EÚ) zaznamenali 275 500 …