Domov / POLITIKA / M. Flašíková Beňová: Proti porušovaniu ľudských práv sa robí žalostne málo
monika benova
Monika Flašíková Beňová. PHOTO: © European Union- EP.

M. Flašíková Beňová: Proti porušovaniu ľudských práv sa robí žalostne málo

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) sa v rámci stredajšieho rokovacieho dňa budú zaoberať ochranou ľudských práv a účinnosťou existujúcich politík Európskej únie (EÚ) v tejto oblasti. Ide o dôležitú tému s priamym dosahom na mieru kvality života a demokracie v jednotlivých členských krajinách, ako aj v celej Únii.

Téma súvisí aj s výročnou správou týkajúcou sa úrovne dodržiavania ľudských práv v roku 2014. „Takéto dokumenty sú potrebné pre diskusie o tom, ako ochranu ľudských práv zabezpečovať. Z hľadiska praktického výkonu však veľa nepomôžu. Užitočnejšie by boli v prípade, ak by obsahovali konkrétne vyhodnotenie a analýzu vplyvu existujúcich politík na dodržiavanie ľudských práv či už v rámci hraníc EÚ alebo mimo nej. Také sa tam však napriek popísaniu skutočne mnohých strán bohužiaľ nenachádza,“ povedala poslankyňa EP Monika Flašíková Beňová.

Práve efektívnosť súčasnej regulácie a jej existujúcich nástrojov je pritom dôležité poznať. „Či sa pozrieme na situáciu v oblasti práv žien, menšín, vrátane ľudí s odlišnou sexuálnou orientáciou, stále častejšie sa voči nim objavujú nenávistné a xenofóbne prejavy. Tie zároveň nie sú žiadnym spôsobom postihované. Agresori získavajú pocit beztrestnosti a diskriminácia v rámci spoločnosti len tak prekvitá,“ upozornila europoslankyňa. Proti tomuto trendu sa podľa nej robí len žalostne málo. Téma je tiež dôležitá z pohľadu nastavenia zahraničnej politiky a obchodných vzťahov v EÚ. „Členské štáty a ich predstavitelia pri vytváraní obchodných vzťahov, napríklad v oblasti energetiky, no najmä bezpečnosti absolútne nehľadia na to aký prístup k ochrane ľudských práv ich obchodní partneri z tretích krajín majú. Ak má ísť Európa príkladom, prístup jej predstaviteľov by sa aj v tomto mal určite zmeniť,“ uzavrela.

Viac..  Macron: Summit EÚ nie je súbojom medzi Francúzskom a Nemeckom

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

europsky parlament

Slovenskí europoslanci žiadajú, aby boli pri výbere predsedu Európskej komisie dodržané demokratické pravidlá

Viacerí slovenskí europoslanci žiadajú, aby boli pri výbere predsedu novej Európskej komisie dodržané demokratické pravidlá. …