Martin Schulz na summite EÚ: „Je ľahké obviňovať EÚ alebo Schengen za bezpečnostné zlyhania v členských štátoch.“

„Je ľahké obviňovať EÚ alebo Schengen za bezpečnostné zlyhania v členských štátoch a vytvárať ilúziu, že keď sa stiahneme za naše národné hranice, obránime sa tak voči – častokrát domácim – teroristom.“ Tieto slová dnes predniesol predseda Parlamentu Martin Schulz úvodom európskeho summitu, počas ktorého by ma mali lídri členských krajín zaoberať najmä migráciou, terorizmom a britským referendom. „Ak chceme zachovať našu slobodu pohybu, tak potom musíme konať rýchlo a rozhodne,“ vyhlásil.

Martin Schulz privítal, že európski štátnici sa budú počas svojho summitu zaoberať pálčivými problémami, ktorým Európa v súčasnosti čelí. Hovoriť by sa tu malo o migrácii, terorizme, hospodárskej a menovej únii, klíme a energii, britskom referende a konflikte na Ukrajine. Na dosiahnutie trvalého mieru na východe Ukrajiny je podľa neho potrebné pomôcť tejto krajine pri stabilizácii jej ekonomiky a pri zabezpečovaní jej energetickej nezávislosti. Zdôraznil, že by sme sa mali pokúsiť „nájsť spôsob, ako konštruktívne zapojiť Rusko do medzinárodného úsilia na riešenie krízy v Sýrii.“ Pripomenul však, že „Sýria a Ukrajina nie sú prepojené. Nesmieme medzi nimi robiť ústupky alebo kompromisy.“ Sankcie by mali byť podľa neho preskúmané len vtedy, ak tu uvidíme „významný pokrok a ak budú splnené dohody z Minsku.“

Členské štáty vyzval Schulz k tomu, aby zriadili hotspoty pre utečencov a splnili rozhodnutie, ktoré požaduje prerozdelenie 120 tisíc utečencov. Doteraz bolo presunutých len 200 ľudí. „Toto číslo je hanba. Vyzývam všetky členské štáty, aby sa ujali svojej zodpovednosti,“ vyhlásil. Privítal návrh Komisie týkajúci sa hraničnej a pobrežnej stráže. „Užívať si Európu bez vnútorných hraníc a podeliť sa o zodpovednosť za jej vonkajšie hranice sú dve strany tej istej mince,“ povedal.

Viac..  Borrell: Krajiny EÚ musia Ukrajine poslať protiraketové systémy

Spomedzi protiteroristických opatrení Martin Schulz spomenul balík ochrany údajov, výmenu údajov o cestujúcich (PNR) a posilnenie Europolu. Čo sa týka boja proti organizovanému zločinu a terorizmu, Európa má podľa jeho slov pred sebou ešte „veľmi dlhú cestu.“ Hovoril aj o prevencii radikalizácie a krokom proti financovaniu terorizmu.

Predseda Parlamentu vo svojom prejave neobišiel ani nedávnu klimatickú dohodu z Paríža a uviedol, že musíme pokračovať v našom úsilí, aby sme udržali otepľovanie na hranici 1,5 °C. „Energetická únia bude kľúčovou pri dodržiavaní dlhodobých záväzkov EÚ na zníženie emisií skleníkových plynov,“ vyhlásil.

Čo sa týka Spojeného kráľovstva, Martin Schulz vyjadril svoje presvedčenie, že môžeme dosiahnuť „primeranú dohodu, ktorá by brala do úvahy citlivé miesta všetkých strán ako aj právne obmedzenia.“ Pripomenul však, že „všetky žiadosti majú v sebe istú formu zložitosti.“ „Niektoré sú veľmi zložité, niektoré sú uskutočniteľné, no všetky musíme starostlivo posúdiť,“ vysvetlil. Dodal pritom, že „v tomto procese by sme sa mali vyhnúť neoprávnenému zvýhodňovaniu tých, ktorí sa na ceste európskej integrácie pohybujú pomaly a to zvlášť v takých oblastiach, ktoré sú piliermi EÚ, akým je napríklad i jednotný trh.“

O dac

Odporúčame pozrieť

Komisia poskytla Ukrajine 1,5 miliardy eur na preklenovacie financovanie

Komisia vyplatila Ukrajine druhú splátku mimoriadneho preklenovacieho financovania v rámci nástroja pre Ukrajinu vo výške …

Consent choices