EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Čo musí Západ urobiť, aby porazil Islamský štát?

Čo musí Západ urobiť, aby porazil Islamský štát?

Mnoho štúdií analyzuje, ako poraziť ISIS. Anja Kaspersen hovorí o troch nevojenských krokoch, ktoré musia spojenci urobiť, aby potlačili teroristov z Islamského štátu.

1. Jednota medzi spojencami

Kým bude v Sýrii zúriť občianska vojna, bude prosperovať aj Islamský štát. Stratégia ISIS sa opiera o to, že USA, Rusko, Turecko, Irán a Saudská Arábia nie sú schopné potlačiť rozdielne záujmy a nájsť spoločné riešenie, ako ukončiť vojnu v Sýrii. Mocnosti radšej potichu súhlasia so súčasným stavom. To Islamskému štátu vyhovuje.

2. Ekonomika Islamského štátu

ISIS sa prezentuje ako krvilačná skupina riadiaca sa stredovekou teológiou. V skutočnosti však pracuje ako moderná korporácia. Má prepracovanú štruktúru riadenia, moderný marketing, hodnoty, na ktorých stavia a používa moderné technológie. A rovnako ako iné moderné korporácie, je Islamský štát závislý na medzinárodných dodávateľských a odberateľských reťazcoch, financiách a komunikácii. Aj keď dokáže mesačne generovať milióny dolárov, tieto peniaze nezískava len z výkupného, drancovania alebo vydierania. Na svojom území spravuje organizované podnikateľské aktivity. Napríklad predaj ropy alebo poľnohospodárstvo.

Viac..  Jana Žitňanská: Pripravili sme správu, podľa ktorej by sa ľudia mohli ľahšie vrátiť do práce napríklad po PN

Úlohou Západu a jeho spojencov musí byť odstrihnutie Islamského štátu od zásobovacích reťazcov, odberateľov a dodávateľov.

3. Sociálna politika

ISIS má veľmi sofistikované náborové metódy. Mladým ľuďom ponúka zmysel života, hrdinský príbeh, dobrodružstvo a využíva ich rozčarovanie a nenávisť.

Vo svete, v ktorom sú bohatstvo a príležitosti rozložené veľmi nerovnomerne, je to lákavá ponuka.

Odstraňovanie nerovnosti, integrácia menšín, či ponuka príležitostí je zložitejšia úloha ako bombardovanie základní Islamského štátu, ale pre budúcnosť dôležitejšia. Dejiny nekončia a tak, ako po Al-Káide prišiel Islamský štát, môže prísť po Islamskom štáte nová organizácia, ktorá bude ešte účinnejším spôsobom využívať našu slabosť.

 

Ilustračné foto: Flickr.

O Milan Polešenský

Generálny sekretár Union of European Federalists Slovakia.

Odporúčame pozrieť

Tibor Navracsics

Členské štáty pracujú na dohodnutých cieľoch v oblasti vzdelávania stanovených na rok 2020

Európska komisia uverejnila vydanie Monitoru vzdelávania a odbornej prípravy z roku 2018, v ktorom sa uvádza, …