Čo musí Západ urobiť, aby porazil Islamský štát?

Mnoho štúdií analyzuje, ako poraziť ISIS. Anja Kaspersen hovorí o troch nevojenských krokoch, ktoré musia spojenci urobiť, aby potlačili teroristov z Islamského štátu.

1. Jednota medzi spojencami

Kým bude v Sýrii zúriť občianska vojna, bude prosperovať aj Islamský štát. Stratégia ISIS sa opiera o to, že USA, Rusko, Turecko, Irán a Saudská Arábia nie sú schopné potlačiť rozdielne záujmy a nájsť spoločné riešenie, ako ukončiť vojnu v Sýrii. Mocnosti radšej potichu súhlasia so súčasným stavom. To Islamskému štátu vyhovuje.

2. Ekonomika Islamského štátu

ISIS sa prezentuje ako krvilačná skupina riadiaca sa stredovekou teológiou. V skutočnosti však pracuje ako moderná korporácia. Má prepracovanú štruktúru riadenia, moderný marketing, hodnoty, na ktorých stavia a používa moderné technológie. A rovnako ako iné moderné korporácie, je Islamský štát závislý na medzinárodných dodávateľských a odberateľských reťazcoch, financiách a komunikácii. Aj keď dokáže mesačne generovať milióny dolárov, tieto peniaze nezískava len z výkupného, drancovania alebo vydierania. Na svojom území spravuje organizované podnikateľské aktivity. Napríklad predaj ropy alebo poľnohospodárstvo.

Úlohou Západu a jeho spojencov musí byť odstrihnutie Islamského štátu od zásobovacích reťazcov, odberateľov a dodávateľov.

Viac..  Eugen Jurzyca: Nezabúdajme na konsolidáciu po kríze

3. Sociálna politika

ISIS má veľmi sofistikované náborové metódy. Mladým ľuďom ponúka zmysel života, hrdinský príbeh, dobrodružstvo a využíva ich rozčarovanie a nenávisť.

Vo svete, v ktorom sú bohatstvo a príležitosti rozložené veľmi nerovnomerne, je to lákavá ponuka.

Odstraňovanie nerovnosti, integrácia menšín, či ponuka príležitostí je zložitejšia úloha ako bombardovanie základní Islamského štátu, ale pre budúcnosť dôležitejšia. Dejiny nekončia a tak, ako po Al-Káide prišiel Islamský štát, môže prísť po Islamskom štáte nová organizácia, ktorá bude ešte účinnejším spôsobom využívať našu slabosť.

 

Ilustračné foto: Flickr.

O Milan Polešenský

Avatar
Generálny sekretár Union of European Federalists Slovakia.

Odporúčame pozrieť

ECB

Európska centrálna banka bude ekonomiku podporovať napriek rastu inflácie

Dôvodom sú problémy vyplývajúce zo šírenia nákazlivejšieho variantu koronavírusu. Európska centrálna banka (ECB) bude pokračovať …