Koniec slovenského mlieka? Družstvá krachujú pre embargo a kvóty


BRATISLAVA – Ruské embargo a zrušenie mliečnych kvót priviedlo viaceré poľnohospodárske družstvá na Slovensku k likvidácii živočíšnej výroby. Pri výrobe mlieka totiž platí smutný paradox – čím viac mlieka vyrobia, tým vyššiu majú stratu. Slovenskí farmári vyrábajú jeden kilogram mlieka za cenu od 35 do 40 centov. Jeho predajná cena je však nižšia – iba 25 centov.“Tým pádom je 9 centov strata. Pri celoročnej produkcii 1 milión 600-tisíc litrov mlieka je strata 140-tisíc eur,” vysvetľuje predseda poľnohospodárskeho družstva v Lozorne Branislav Hrica.V poľnohospodárskom podniku v Kostolišti po 65 rokoch úplne likvidujú živočíšnu výrobu. “Súčasný stav v našom družstve je 400 kusov prasat. Tie iba dokŕmime a úplne zlikvidujeme,” povedal agronóm z Poľnohospodárskeho

Bitúnky

“Ošípané sa na Slovensku predávajú v živom za cenu 1 euro za 1 kilogram živej hmotnosti. Ide približne o 30 percentný pokles oproti situácii, ktorá platila ešte pred ruským embargom,” uviedla hovorkyňa Poľnohospodárskej a potravinovej komory Jana Holeciová.

Kravy s vysokou úžitkovosťou, ktoré by mohli dávať mlieko, tak skončia na bitúnku. V poľnohospodárskom podniku v Kostolišti zredukujú 140 kusov kráv na nulu. K tejto zlej finančnej situácii sa dostali aj kvôli tomu, že v tomto roku nemohli straty na mlieku kompenzovať výsledkami rastlinnej výroby.

Viac..  Európska únia predĺžila protiruské sankcie o ďalšieho polroka

“Dlhotrvajúce sucho a horúčavy odkrojili aj z tohto koláča a nemáme iné východisko ako vyriešiť hospodársky výsledok nášho podniku,” vysvetlil agronóm Stanislav Haramia.

Nezamestnanosť

Ako dodala Jana Holeciová, keďže je na slovenských a európskych trhoch veľa prebytkov mlieka, tak nákupná cena mlieka automaticky klesá. Likvidácia živočíšnej výroby sa  podpíše pod zamestnanosť.

“Veľa ľudí v strednom veku príde o prácu. Keď stratíte prácu v tomto regióne pár rokov pred dôchodkom, nemáte potom kam ísť,” povedali zamestnankyne miestneho družstva v Kostolišti.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

viza

Estónsko a Fínsko vyzývajú európske krajiny, aby prestali vydávať Rusom turistické víza

Líderky Estónska a Fínska vyzvali európske štáty, aby prestali ruským občanom vydávať turistické víza. Podľa …