Do Európy stále putujú utečenci. Pomáhajú im aj Slováci

Počas sviatkov a aj v týchto chvíľach sa na Balkáne dobrovoľníci pripravujú na pomoc utečencom, ktorí neustále smerujú na západ Európy. V srbských pohraničných táboroch sú aj Slováci. 

Srbsko-chorvátske pohraničie aj v týchto dňoch tvorí prestupnú stanicu pre utečencov, ktorých na balkánskej ceste smerom na západ nezdržiavajú žiadne obmedzenia.

Prestupný kemp pri meste Šid je miesto, v ktorom utečenci po príchode autobusmi čakajú na špeciálny vlak smerujúci do Chorvátska a Slovinska. V pohraničnom kempe v srbskom Adaševci sa denne premelú desiatky autobusov.

Poľná nemocnica

Pomáhajú  tu aj ľudia zo Slovenska, Česka a západnej Európy. Stretávame tu dobrovoľníčku Vieru. Od septembra je s utečencami takmer nepretržite. Pomohla aj skolabovanej žene, ktorá odpadla v noci pri pešom prechode srbskou hranicou.

Viac..  Ivan Štefanec: Ľudia pracujúci v zahraničí budú najohrozenejšou skupinou

Keďže pri Šide majú slovenskí dobrovoľníci zázemie pri ich českých kolegoch, chcú práve tu získať povolenie pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Niečo ako podporu lekárom bez hraníc zriadením poľnej nemocnice.

“Myslíme si, že toto by bolo vhodné miesto na pomoc,” hovorí Viera. Na parkovisku pri pristavených autobusoch sa hrajú deti. Medzi nimi Slovenka Jana pomáha s oblečením. “Slováci ako ja, sme prišli cez Človeka v ohrození, ale pracujeme pod českým tímom. Pomáhame nonstop,” opisuje Jana.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

supermarket, potraviny

Slováci minuli počas karantény na potraviny podľa Slovenskej sporiteľne už viac ako 100 mil. eur

BRATISLAVA – Počas trojtýždňovej karantény minuli už Slováci na potraviny v kamenných predajniach podľa Slovenskej …