Ukrajinci môžu zabudnúť na ruskú vodku, krajina chystá sankcie voči Rusku


KYJEV – Ukrajina uzavrie svoje hranice pred ruskou vodkou, cigaretami a mäsom, predpovedajú miestne a ruské médiá potom, čo prezident Petro Porošenko podpísal nedávno prijatý zákon umožňujúci vláde v Kyjeve uvaliť na Rusko obchodné embargo.

Ukrajinské sankcie majú byť odpoveďou na rozhodnutie Moskvy pozastaviť od 1. januára doterajšiu dohodu o voľnom obchode s Ukrajinou. V rovnaký deň totiž vstúpi do platnosti ukrajinská dohoda o voľnom obchode s Európskou úniou. Súčasne začne platiť zákaz dovozu ukrajinských potravín do Ruska.

Ukrajinské ministerstvo hospodárskeho rozvoja a obchodu už vypracovalo návrh, ktorý v odvete počíta s uvalením dovozného cla na ruský tovar od 2. januára, ako aj čiastočný zákaz jeho dovozu.

Zákaz sa podľa návrhu má vzťahovať od 10 januára na dovoz mäsa, rýb, niektorých mliečnych výrobkov, kávy, čaja, cukroviniek, pekárenských výrobkov, detskej výživ, cestovín, piva, liehovín, vodky, krmiva pre psov, domácej chémie a cigariet z Ruska. Tieto kroky Ukrajina podniká “s cieľom ochrany hospodárskych záujmov a bezpečnosti Ukrajiny,” zdôvodňuje vláda v návrhu.

Ukrajinci sú podľa Porošenka pripravení znášať prípadné hospodárske straty ako cenu za svoju slobodu a nezávislosť.

Ukrajinská vláda podľa premiéra Arsenija Jaceňuka očakáva mierny hospodársky rast v poslednom štvrťroku tohto roka a zvýšenie hrubého domáceho produktu v budúcom roku o dve percentá. taktiež očakáva aj zníženie miery inflácie z tohtoročných 45 na 12 percent.

Viac..  Medziročná inflácia v únii v máji vzrástla na 8,8 % z aprílových 8,1 %

“Mám byť odvolaný snáď za to, že už nie sme závislí na ruskom plyne? Alebo za to, že sme zaviedli sankcie proti Rusku?” prehlásil Jaceňuk na utorkovej tlačovej konferencii na otázku o prípadnom odvolaní z čela vlády. Taký krok by podľa šéfa kabinetu viedol k rozpadu vládnej koalície.

Vzťahy medzi Mosvkou a Kyjevom sú dlhodobo vyostrené. Jadrom sporu je odklon Ukrajiny od Ruska, ukrajinské zbližovanie s Európskou úniou a aktivita proruských separatistov na východe Ukrajiny.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

vojak

USA pre ruské hrozby posilňuje svoju vojenskú prítomnosť v Európe

Spojené štáty americké podľa prezidenta Joea Bidena posilňujú svoju vojenskú prítomnosť v Európe na základe …