Európska únia bude strážiť Poliakov, napätie medzi Bruselom a Varšavou stúpa


BRUSEL – Európska komisia začne proces, v rámci ktorého bude v súvislosti s krokmi novej konzervatívnej vlády sledovať dodržiavanie princípov právneho štátu v Poľsku. Informoval o tom jej prvý podpredseda Frans Timmermans. Vláda vo Varšave to považuje za štandardný postup.

Komisári sa po orientačnej rozprave o vývoji v Poľsku z hľadiska dodržiavania princípov právneho štátu zhodli na tom, že treba objasniť fakty objektívnym spôsobom, zhodnotiť situáciu do väčšej hĺbky a začať dialóg s poľskými orgánmi bez predsudkov a ďalších možných krokov.

Timmermans zdôraznil, že poľskej vláde zaslal ďalší list, v ktorom si exekutíva EÚ vyžiadala spresňujúce informácie o situácii v oblasti ústavného súdu a o zmenách v zákone o verejnom vysielaní.

Právny štát

EÚ chce podľa neho začať štruktúrovaný dialóg s Varšavou o dodržiavaní princípov právneho štátu. Timmermans vyhlásil, že je ochotný kedykoľvek pricestovať do Poľska a diskutovať s poľskými partnermi.

“Právny štát je jednou zo základných hodnôt, na ktorých je založená Európska únia. Komisia je spolu s Európskym parlamentom, členskými štátmi a Radou EÚ zodpovedná zaručiť dodržiavanie základných hodnôt EÚ. Politický a právny spor týkajúci sa zloženia ústavného súdu v Poľsku, vyvolali obavy pokiaľ ide o dodržiavanie zásad právneho štátu,” spresnil Timmermans.

Poľská vláda sa ocitla pod tlakom EÚ pre nový zákon, ktorý dáva vláde právomoc ovplyvňovať zloženie ústavného súdu a vymenovávať vedenie verejnoprávnej televízie. Kritici tvrdia, že nové reformy posilnia a “zabetónujú” vplyv vládnucej strany Právo a spravodlivosť.

Viac..  M. Klus: Slovenská republika má aj po brexite záujem o spoluprácu a partnerstvo so Spojeným kráľovstvom

Napätá situácia

Tieto politické kroky vyvolali napätie medzi Bruselom a Varšavou, ktoré prichádza v čase, keď Európska únia pod tlakom migračnej krízy a ďalších bezpečnostných výziev vo svojom susedstve potrebuje byť jednotná.

Premiérka Beata Szydlo v utorok uviedla, že jej vláda neustúpi od reforiem, na ktoré s EÚ díva kritickým okom.

V stredu na rozhodnutie Európskej komisie zareagovala vláda krajiny. Tá to považuje za štandardný postup. “Európska komisia jednoducho chce viac informácií o tom, čo sa deje v Poľsku,” potvrdil hovorca vlády Rafal Bochenek.

Európska komisia nepoužila tento článok ani voči Maďarsku, keď bola vláda Viktora Orbána kritizovaná za nedemokratické zásahy do súdnej moci a masmédií.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

stefanec

Ivan Štefanec: Nemôžeme spochybňovať základné hodnoty EÚ ako to robí napríklad aj Poľsko

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Zdieľaj …