Podpísanie zmluvy o pristúpení do EÚ Španielskom. PHOTO: Europarl.europa.eu

Španielsko a Portugalsko sú členmi Európskej únie už tridsať rokov


Tento mesiac ubehlo už tridsať rokov od vstupu Španielska a Portugalska do Európskej únie. Pripojili sa tak k desiatim členským krajinám, ktoré v tom čase fungovali ako Európske hospodárske spoločenstvo.

Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz označil podpísanie zmluvy o pristúpení za veľký krok v európskej histórii. „Tieto dve krajiny, ktoré žili pod diktatúrou, boli schopné prejsť k demokratickej rodine v Európe. Podarilo sa im vyhrať boj proti zastaralým silám.“

“Sľuby urobené Európskou úniou, sú tam a je jasné, že je to asi dobré životné podmienky pre mnoho, nie blahobytu tých pár,” povedal a potom dodal: “Chceme vidieť pracovných miest pre mladých a dobrých podmienok pre mnohých, čo je niečo, čo by nás malo viesť. ”

Podľa neho Európska únia sa drží svojich sľubov, ktoré si vytýčila – zaobstarať dobre životné podmienky pre mnohých ľudí a nielen pre niektorých. „Chceme vidieť pracovné miesta pre mladých, to je niečo, čo by nás malo viesť.“

Zmluvu Španielska o pristúpení podpísal vtedajší predseda vlády Felipe González, v Portugalsku to bol premiér Mário Soares. V súčasnosti tvorí Európsku únia 28 členských štátov, posledným pristupujúcim štátom bolo Chorvátsko v roku 2013.

Viac..  Portugalsko a Španielsko nesúhlasia s plánom Európskej komisie, nechcú znižovať spotrebu plynu

O jac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Španielsko by sa mohlo stať centrom vývozu zemného plynu, ponúkol premiér Sánchez

Španielsko by sa mohlo stať centrom pre export zemného plynu do európskych krajín, ktoré chcú …