EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Španielsko a Portugalsko sú členmi Európskej únie už tridsať rokov
Podpísanie zmluvy o pristúpení do EÚ Španielskom. PHOTO: Europarl.europa.eu

Španielsko a Portugalsko sú členmi Európskej únie už tridsať rokov

Tento mesiac ubehlo už tridsať rokov od vstupu Španielska a Portugalska do Európskej únie. Pripojili sa tak k desiatim členským krajinám, ktoré v tom čase fungovali ako Európske hospodárske spoločenstvo.

Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz označil podpísanie zmluvy o pristúpení za veľký krok v európskej histórii. „Tieto dve krajiny, ktoré žili pod diktatúrou, boli schopné prejsť k demokratickej rodine v Európe. Podarilo sa im vyhrať boj proti zastaralým silám.“

“Sľuby urobené Európskou úniou, sú tam a je jasné, že je to asi dobré životné podmienky pre mnoho, nie blahobytu tých pár,” povedal a potom dodal: “Chceme vidieť pracovných miest pre mladých a dobrých podmienok pre mnohých, čo je niečo, čo by nás malo viesť. ”

Viac..  PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť bude najmä brexit a reformu azylovej politiky

Podľa neho Európska únia sa drží svojich sľubov, ktoré si vytýčila – zaobstarať dobre životné podmienky pre mnohých ľudí a nielen pre niektorých. „Chceme vidieť pracovné miesta pre mladých, to je niečo, čo by nás malo viesť.“

Zmluvu Španielska o pristúpení podpísal vtedajší predseda vlády Felipe González, v Portugalsku to bol premiér Mário Soares. V súčasnosti tvorí Európsku únia 28 členských štátov, posledným pristupujúcim štátom bolo Chorvátsko v roku 2013.

O jac

Odporúčame pozrieť

Skripek

Europoslanci schválili väčšiu ochranu pred kriminálnymi zločinmi

Dnes EP prijal tri Správy, ktoré v pléne predstavil ich spravodajca europoslanec Branislav Škripek. Cieľom …