Podpaľačstvo i sprejovanie. Nemecké ubytovne pre migrantov čelia útokom


BERLÍN – Viac než 900 trestných činov namierených proti ubytovniam pre žiadateľov o azyl zaznamenal nemecká polícia v minulom roku. Drvivú väčšinu útokov majú podľa vyšetrovateľov na svedomí páchatelia s krajne pravicovou motiváciou.

Celkovo policajti vlani v Nemecku zaznamenali 924 trestných činov proti ubytovniam pre žiadateľov o azyl. V niektorých prípadoch išlo o sprejovanie nenávistných nápisov na budovy, v iných sa útoky vystupňovali až na podpaľačstvo. V roku 2014 pritom podobných trestných činov polícia evidovala len 199.

Šesťnásobne viac útokov

Výrazne narástol tiež počet násilných trestných činov namierených proti ubytovniam a ich obyvateľom, ktorých polícia zaznamenala 163. V porovnaní s predošlým rokom ich tak vlani bolo takmer šesťkrát viac.

Koľko ľudí pri útokoch utrpelo zranenia, Spolkový kriminálny úrad zatiaľ neupresnil, o život ale nikto neprišiel. Nedávnu streľbu na ubytovňu v meste Dreiiech, pri ktorej utrpel jeden žiadateľ o azyl ľahké zranenia, ale napríklad kriminalisti vyšetrujú ako pokus o vraždu.

Podpaľačstvo

Počet podpaľačských útokov sa vlani vyšplhal na 76, uviedla hovorkyňa Spolkového kriminálneho úradu. V ďalších jedenástich prípadoch došlo k pokusu o založenie požiaru. V roku 2014pritom došlo len k šiestim podpaľačským útokom na utečenecké ubytovne.

Za 825 z celkových 924 trestných činov proti ubytovniam a ich obyvateľom vidí polícia krajne pravicové názory páchateľov. Objasniť sa doteraz podarilo menej než 30 percent všetkých činov.

Viac..  Miriam Lexmann o rómskom holokauste: Nezabúdajme na tieto hrôzy. Hovorme o nich, iba tak dokážeme, aby sa dejiny neopakovali

“Miera objasnenosti je tak nízka, pretože k činom často dochádza v noci, mnoho týchto objektov leží na samotách a je za tým tiež rýchlosť páchania činov,” uviedol Klaus Bouillon, minister vnútra spolkovej republiky Saarland, ktorá v súčasnosti predsedá konferencii ministrov vnútra jednotlivých nemeckých spolkových krajín. Podľa Bouillona veľmi často chýba tiež akákoľvek indícia, ktorá by mohla k dolapeniu páchateľov viesť.

Kritika

Kritici ale vidia problém v nízkej objasnenosti trestných činov páchaných proti ubytovniam a žiadateľom o azyl inde. “Polícia neinvestuje dostatok personálu a práce, aby páchateľov dolapila,” uviedol jeden z členov organizácie bojujúcej za práva utečencov Pro Asyl Günter Burkhardt.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

letisko

Predstaviteľov EÚ pri rokovaniach s Iránom zadržali na letisku vo Frankfurte

Hlavného diplomatického predstaviteľa Európskej únie (EÚ) pri rokovaniach o jadrovom programe Iránu aj s kolegami …