EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKONOMIKA / Monika Beňová: Mladých nezamestnaných bez perspektívy zatiaľ neubúda
benova
Monika Flašíková Beňová. PHOTO: © European Union-EP.

Monika Beňová: Mladých nezamestnaných bez perspektívy zatiaľ neubúda

Miera nezamestnanosti mladých ľudí v mnohých štátoch Európskej únie (EÚ) je napriek viacerým predstaveným opatreniam stále neudržateľná. Ide o jeden z najväčších štrukturálnych problémov, ktorému sa Európska komisia podľa vyjadrení jej šéfa rozhodla od svojho nástupu rázne čeliť. Snahu síce uprieť nemožno, no za približne rok a pol fungovania tejto Komisie sa situácia prakticky nezlepšila. Európsky parlament (EP) sa preto témou bude opätovne zaoberať v rámci dnešného rokovacieho dňa.

Bez práce je v Európe podľa dostupných údajov takmer 5 miliónov mladých ľudí. „Čas beží a počet mladých nezamestnaných bez perspektívy zatiaľ veľmi neubúda. Stratená generácia s chýbajúcimi sociálnymi a pracovnými návykmi sa v mnohých členských krajinách EÚ stala smutnou realitou,“ povedala poslankyňa (EP) Monika Flašíková Beňová. Ani Slovensko v tom podľa nej nie je výnimkou.

„Napriek istému poklesu sa stále nevieme dostať ani len k európskemu priemeru. Ten je pritom na úrovni presahujúcej 20 percent, čo rozhodne nie je málo,“ zdôraznila europoslankyňa. Problematický je aj dokázaný priamy súvis medzi dlhodobou neschopnosťou uplatnenia sa a ľahším prikláňaním sa k extrémizmu. „Spôsobuje to frustráciu. Keď dlhšie nevidia žiadne východisko, mladí ľudia sú ľahšie manipulovateľní a jednoduchšie sa nechajú zlákať radikálmi. Tí im sľubujú zaručené, no najmä absolútne nezmyslené riešenia založené vždy na hľadaní domnelého nepriateľa. Ten samozrejme za všetko môže. Súčasťou je podpora absolútne nezmyselnej a neproduktívnej nenávisti,“ upozornila poslankyňa.

Paradoxom celej situácie je, že v Európe zároveň v súčasnosti existuje asi 2 milióny voľných pracovných miest. „Ukazuje to na veľkú priepasť a pretrvávajúci nesúlad medzi požiadavkami firiem, ako zamestnávateľov a vzdelávaním a odbornou prípravou mládeže,“ poznamenala Monika Flašíková Beňová.

Jedným z účinných nástrojov musí byť aj výraznejšia podpora podnikania a samostatnej zárobkovej činnosti mladých ľudí. „Napriek tomu, že neexistuje nejaký zázračný prútik alebo recept, ktorý by fungoval všade rovnako, je v dnešnej Európe viacero krajín, ktoré sa s týmto problémom dokážu úspešne popasovať. Pre príklad v našom prípade nemusíme chodiť ďaleko, stačí nazrieť do Rakúska, ale povedzme aj do Česka,“ uzavrela poslankyňa.

Viac..  Eurozóna má byť na Taliansko tvrdá. Ich návrh rozpočtu by uškodil aj Slovensku

O red

Odporúčame pozrieť

polnohospodarstvo

Reforma spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2020 nespĺňa ambície EÚ, tvrdia audítori

Podľa stanoviska, ktoré uverejnil Európsky dvor audítorov, navrhovaná reforma spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2020 …