Hlavnou prioritou holandského predsedníctva bude utečenecká kríza

“Musíme dosiahnuť konkrétne výsledky a zaistiť ich viditeľnosť, aby sme mohli čeliť rastúcemu skepticizmu naprieč Európou (…) Dodržiavanie sľubov a dohôd by sa malo stať v Európe opäť normou. Dohoda je dohoda,” vyhlásil v stredu holandský premiér Mark Rutte počas plenárnej rozpravy o prioritách holandského predsedníctva v Rade (ministrov) EÚ.

Utečenecká kríza bude hlavnou prioritou holandského predsedníctva, vyhlásil v rámci rozpravy premiér Rutte. Vo svojom prejave zdôraznil najmä nevyhnutnosť rýchleho zavedenia dohôd s Tureckom do praxe s cieľom znížiť tlak na vonkajšie hranice EÚ.

Holandský premiér tiež podčiarkol potrebu zaistiť bezpečné podmienky prijímania utečencov, obnoviť kontrolu nad vonkajšími hranicami EÚ – a to najmä v Grécku, dokončiť zriaďovanie hotspotov a vyriešiť otázku registrácie žiadateľov o azyl. “Súčasné čísla [prichádzajúcich migrantov] nie sú udržateľné. Dochádza nám čas. Potrebujeme výrazné zníženie ich počtu v nasledujúcich šiestich až ôsmich týždňoch,” vyhlásil Mark Rutte.

Medzi ďalšie priority holandského predsedníctva patrí podpora rastu a zamestnanosti, zvýšenie stability eurozóny, intenzívnejšie využívanie príležitostí, ktoré ponúka jednotný trh, a to najmä v oblasti digitálnych služieb, a zníženie “nadmernej regulácie, ktorá obmedzuje ľudí a spoločnosti,” dodal premiér Rutte.

Viac..  Aký bude pracovný program Európskej komisie na rok 2021? Pozrite si, na čo sa plánuje zamerať

Reakcie slovenských poslancov

“Najväčšia výzva je vytvorenie pohraničnej stráže EU, ktorá ako jediná dokáže zastaviť ilegálnu migráciu a obnovenie Schengenského voľného pohybu. Pred referendom vo Veľkej Británii to môže byť aj o zániku EU alebo naopak aj o jej budúcej federalizácii. Ak to nezvládnu Holanďania, ostáva Čierny Peter pre slovenské predsedníctvo,” uviedol poslanec József Nagy (EPP, SK).

“Holandské predsedníctvo prichádza v ťažkých časoch. Rozhodnutia prijaté v najbližších mesiacoch budú pre dlhodobé a funkčné riešenie migračnej krízy zásadné. Je pozitívne, že Holandsko sa chce sústrediť na dobudovanie Jednotného vnútorného trhu. Na druhej strane som očakával väčší dôraz na podporu malého a stredného podnikania,” uviedol poslanec Ivan Štefanec (EPP, SK).

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19: EÚ musí zaujať jednotný a solidárny postoj

Europoslanci vyjadrili v utorok plnú podporu spoločnému postupu EÚ v boji proti pandémii a vyzvali …