Hlavnou prioritou holandského predsedníctva bude utečenecká kríza


“Musíme dosiahnuť konkrétne výsledky a zaistiť ich viditeľnosť, aby sme mohli čeliť rastúcemu skepticizmu naprieč Európou (…) Dodržiavanie sľubov a dohôd by sa malo stať v Európe opäť normou. Dohoda je dohoda,” vyhlásil v stredu holandský premiér Mark Rutte počas plenárnej rozpravy o prioritách holandského predsedníctva v Rade (ministrov) EÚ.

Utečenecká kríza bude hlavnou prioritou holandského predsedníctva, vyhlásil v rámci rozpravy premiér Rutte. Vo svojom prejave zdôraznil najmä nevyhnutnosť rýchleho zavedenia dohôd s Tureckom do praxe s cieľom znížiť tlak na vonkajšie hranice EÚ.

Holandský premiér tiež podčiarkol potrebu zaistiť bezpečné podmienky prijímania utečencov, obnoviť kontrolu nad vonkajšími hranicami EÚ – a to najmä v Grécku, dokončiť zriaďovanie hotspotov a vyriešiť otázku registrácie žiadateľov o azyl. “Súčasné čísla [prichádzajúcich migrantov] nie sú udržateľné. Dochádza nám čas. Potrebujeme výrazné zníženie ich počtu v nasledujúcich šiestich až ôsmich týždňoch,” vyhlásil Mark Rutte.

Medzi ďalšie priority holandského predsedníctva patrí podpora rastu a zamestnanosti, zvýšenie stability eurozóny, intenzívnejšie využívanie príležitostí, ktoré ponúka jednotný trh, a to najmä v oblasti digitálnych služieb, a zníženie “nadmernej regulácie, ktorá obmedzuje ľudí a spoločnosti,” dodal premiér Rutte.

Viac..  EK pokutovala výrobcov kovových konzerv a viečok Crown a Silgan pre kartelovú dohodu

Reakcie slovenských poslancov

“Najväčšia výzva je vytvorenie pohraničnej stráže EU, ktorá ako jediná dokáže zastaviť ilegálnu migráciu a obnovenie Schengenského voľného pohybu. Pred referendom vo Veľkej Británii to môže byť aj o zániku EU alebo naopak aj o jej budúcej federalizácii. Ak to nezvládnu Holanďania, ostáva Čierny Peter pre slovenské predsedníctvo,” uviedol poslanec József Nagy (EPP, SK).

“Holandské predsedníctvo prichádza v ťažkých časoch. Rozhodnutia prijaté v najbližších mesiacoch budú pre dlhodobé a funkčné riešenie migračnej krízy zásadné. Je pozitívne, že Holandsko sa chce sústrediť na dobudovanie Jednotného vnútorného trhu. Na druhej strane som očakával väčší dôraz na podporu malého a stredného podnikania,” uviedol poslanec Ivan Štefanec (EPP, SK).

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

stefanec

Ivan Štefanec o boji voči detskej práci: Vždy je dôležité nielen čo vyrábame, ale aj ako to vyrábame

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Zdieľaj …