Hrozba terorizmu sa zvyšuje v Európe i mimo nej


Poslanci spoločne s holandským ministrom zahraničných vecí Bertom Koendersom a komisárom pre migráciu Dimitrisom Avramopoulosom diskutovali o zvyšujúcej sa hrozbe terorizmu a o tom, ako proti nemu bojovať. Diskutujúci vyzdvihli potrebu kontroly vonkajších hraníc a členské štáty vyzvali k tomu, aby medzi sebou užšie spolupracovali a vymieňali si informácie.

Súdiac podľa nedávnych udalostí to vyzerá tak, že hrozba terorizmu sa zvyšuje a to nielen v EÚ ale i v jej susedstve i ďalej,” varoval začiatkom debaty holandský minister zahraničných vecí Bert Koenders, ktorý pred plénom vystúpil v mene holandského predsedníctva.

Spolu sme silnejší

Viacerí diskutujúci nástojili na tom, že členské štáty EÚ by mali spolupracovať medzi sebou i s tretími krajiny, inak sa nám teroristov nepodarí poraziť.

Bert Koenders poslancov ubezpečil, že výmena informácií a operačná spolupráca sú pre Radu top prioritami. Ako príklad pritom uviedol predbežnú dohodu ohľadne záznamov o cestujúcich (PNR). “Európska smernica o PNR pomôže polícii i informačných službám vypátrať potenciálnych teroristov a zločincov” tým, že budú mať vďaka nej prístup k údajom o cestujúcich, uviedol.

“Členské štáty si musia viac dôverovať a vymieňať si viac informácií nielen medzi sebou ale i s Europolom,” vyhlásil komisár pre migráciu a vnútorné veci Dimitris Avramopoulos. “Hrozby, ktorým čelíme, sa týkajú nás všetkých a preto by sme sa mali voči nim postaviť všetci spoločne. Toto nie je súťaž, ak spolupracujeme, tak si dodávame silu,” povedal.

Jan Philipp Albrecht (Zelení/ESA, DE) vyzval členské štáty, aby sa ujali svojej zodpovednosti. “Členské štáty zablokovali viaceré opatrenia na vytvorenie spoločných štandardov v oblasti trestného stíhania a spolupráce proti organizovanému zločinu a terorizmu, najmä tie týkajúce sa výmeny informácií medzi inštitúciami a úradmi členských štátov, Europolom a ďalšími európskymi agentúrami. A stále to nefunguje,” vyhlásil.

Komisár Avramopoulos mu dal za pravdu. “Čo sa týka mňa, môžem vám povedať, že nie som spokojný s doterajšou spoluprácou. Väčšina členských štátov si bohužiaľ necháva tie najlepšie informácie pre seba,” zareagoval.

Angel Dzhambazki (EKR, BG) hovoril o úlohe, ktorú tu zohrávajú tretie krajiny. “Teroristické organizácie sme bohužiaľ podcenili a podcenili sme i radikalizáciu. Multikulturalizmus zlyhal a mnohé krajiny žiaľ stále pokračujú vo svojej nedbalej politike voči krajinám ako Turecko, Saudská Arábia a Katar, ktoré sponzorujú teroristické organizácie.” Podľa jeho slov “je načase s tým skoncovať.”

Migrácia

Migrácia vyvolala v radoch poslancov i tentokrát protichodné reakcie. Počas minulého roka prišlo do Európy toľko migrantov ako nikdy predtým, čo mnohé krajiny donútilo opätovne zaviesť hraničné kontroly a to i vnútri Schengenu. Majú totiž obavy z toho, aby sa pomedzi migrantov nedostali do Európy i teroristi.

Viac..  Peter Pollák: Ako sme si v Európskom parlamente pripomenuli 70. výročie jeho založenia. VIDEO

Elissavet Vozemberg-Vrionidi (EĽS, Grécko) varovala, aby sme migrantov a teroristov nehádzali do jedného vreca. Je presvedčená, že “tieto dva javy rozhodne nemôžeme spájať dokopy.”

“Väčšina migrantov sú ekonomickí migranti, veľká väčšina žiadateľov o azyl sú ľudia, ktorí skutočne utekajú pred terorizmom,” povedal britský člen skupiny ESPD Steven Woolfe. Okrem toho spomenul i to, že sa mu nepáči, že v Európe máme otvorené hranice.

O hraniciach a hraničných kontrolách hovorila i holandská poslankyňa zo skupiny ENS Vicky Maeijer. “Ak chcete chrániť Európanov, tak je načase akceptovať to, že jediným riešením je zavrieť naše štátne hranice a poslať všetkých takzvaných žiadateľov o azyl naspäť,” vyhlásila.

“Európske krajiny vpustili terorizmus do európskych ulíc. Máme tu rasizmus a mnohé iné javy. Na riešenie terorizmu potrebujeme nájsť rozumné spôsoby,” skonštatoval nezaradený grécky poslanec Lampros Fountoulis.

S protiteroristickými opatreniami by sme to nemali preháňať

Aj keď poslanci súhlasia s tým, že proti terorizmu rozhodne musíme zakročiť, viacerí z nich pripomenuli, že kroky a opatrenia, ktoré pritom použijeme, by mali ostať vyvážené.

Nemecká sociálna demokratka Birgit Sippel si myslí, že potrebujeme celoeurópsku definíciu teroristických útokov a iných zločinov. “Vždy musíme garantovať spravodlivé konanie, aby prípady neostali nevyriešené len preto, že nám chýbajú dôkazy. Potrebujeme prevenciu i tresty,” povedala.

K vytvoreniu krokov na zvýšenie našej vnútornej i vonkajšej bezpečnosti vyzval i Petr Ježek (ALDE, ČR). Zdôraznil však pritom, že “tieto opatrenia by mali byť efektívne, nie však prehnané.”

Inês Cristina Zuber (GUE/NGL, PT) upozornila na to, že opatrenia prijaté v boji proti terorizmu môžu oslabiť našu slobodu. “Sú neoddeliteľnou súčasťou vyzbrojovania a vojny, ktorá viedla k rasizmu a xenofóbii,” povedala. Zároveň argumentovala proti zásahom v zvrchovaných štátoch, ktoré sú podľa nej jednou z príčin terorizmu.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

pollak vyrocie

Peter Pollák: Ako sme si v Európskom parlamente pripomenuli 70. výročie jeho založenia. VIDEO

Na slávnosti v rokovacej sále v Štrasburgu si poslanci pripomenuli vytvorenie Spoločného zhromaždenia Európskeho spoločenstva …