EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Miera nezamestnanosti na Slovensku na 7 – ročnom minime. V Česku ale najnižšia v rámci EÚ.

Miera nezamestnanosti na Slovensku na 7 – ročnom minime. V Česku ale najnižšia v rámci EÚ.

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny v uplynulých dňoch zverejnilo posledné, decembrové, údaje týkajúce sa vývoja nezamestnanosti na Slovensku. Miera evidovanej nezamestnanosti poklesla na úroveň 10,6 %. Nižšia bola naposledy v marci 2009. Harmonizované decembrové údaje za EÚ ešte nie sú dostupné, no už z tých novembrových možno vidieť, že za rok zaevidovali pokles takmer všetky členské štáty únie. Jedinou výnimkou je Rakúsko. Vo Veľkej Británii a Fínsku sa miera nezamestnanosti medziročne nezmenila. Na to, ako sa Slovensku v tomto smere darí v porovnaní s ostatnými štátmi EÚ sa detailnejšie pozrieme v nasledujúcom texte. Zdrojom sú údaje Eurostatu.

Záznam na celú obrazovku 22. 1. 2016 120823.bmpPriaznivý vývoj v našom hospodárstve, ktoré rástlo vlani najrýchlejšie od roku 2010, sa pozitívne premietol aj do vývoja na trhu práce. Vplyvom toho sme mohli sledovať, ako sa harmonizovaná miera nezamestnanosti v minulom roku postupne znížila z januárových 12,7 % o takmer dva percentuálne body na novembrovú úroveň 10,9 %. Pod rýchlejší pokles nezamestnanosti v závere vlaňajška sa podľa všetkého podpísalo dočerpávanie eurofondov, ale aj miernejšia zima.

Napriek spomenutému pozitívnemu vývoju patrí miera nezamestnanosti na Slovensku stále k najvyšším v celej Európskej únii. Dvojcifernú mieru nezamestnanosti evidovalo v novembri 2015, okrem Slovenska, už „len“ ďalších 7 jej členov. Najhoršia je situácia v Grécku a Španielsku, kde je bez práce až zhruba každý štvrtý, resp. piaty ekonomicky aktívny obyvateľ. Na Slovensku je to stále vyše desatina, teda 146 tis. nezamestnaných. Priemer za európsku „dvadsaťosmičku“ je o niečo nižší a v novembri sa pohyboval na úrovni 9,1 %. Nezamestnaných tak bolo približne 11,9 mil. Európanov.

Po inšpiráciu, ako skrátiť rady nezamestnaných, nemusíme chodiť ďaleko. Najnižšiu mieru nezamestnanosti totiž vykázala v rámci celej EÚ 28 susedná Česká republika, a to len na úrovni 4,5 %. Porovnateľne je na tom aj Nemecko. Spolu s Maltou to boli jediné krajiny, ktoré vykázali mieru nezamestnanosti nižšiu alebo rovnú úrovni 5 %. Podstatne lepší výsledok však dosiahli aj naši zvyšní susedia z EÚ. V Poľsku dosiahla miera nezamestnanosti 7,0 % a v Maďarsku a Rakúsku bola ešte nižšia, zhodne po 6,2 %.

Viac..  Slovensko patrí medzi najlacnejšie krajiny EÚ. Pozrite si prehľad cien tovarov a služieb v EÚ

“Predpokladáme, že pozitívny trend na trhu práce bude pretrvávať aj počas tohto roka. Naše hospodárstvo by totiž aj naďalej malo solídne rásť, pretrvávať by mali aj podmienky na rast spotreby, z čoho môžu profitovať aj naši obchodníci. Tým sa tak vytvárajú predpoklady aj na vznik nových pracovných miest,” uviedol analytický tím Poštovej banky. Veľkým prínosom však v tomto smere bude príchod štvrtej automobilky. Očakávame preto, že miera nezamestnanosti by v záverečných mesiacoch tohto roka mohla poklesnúť aj pod hranicu 10 %.

Problémom, nielen Slovenska, ale aj celej únie, ostáva nezamestnanosť mladých. Bez práce je zhruba každý druhý mladý Grék a Španiel vo veku do 25 rokov. Na Slovensku je to síce o niečo menej, no bez práce je aj tak až štvrtina mladých. V EÚ ako takej je to každý piaty mladý Európan. Jednocifernú úroveň dosahujú len Dáni a Nemci. Zlepšenie na Slovensku by postupne mohlo priniesť lepšie prepojenie štúdia s trhom práce alebo zatraktívnenie odborov, v ktorých je v súčasnosti nedostatok kvalifikovaných pracovníkov, no mladí ich nepovažujú za lákavé. Vo viacerých prípadoch by však aj mladí uchádzači mali prehodnotiť primeranosť svojich nástupných požiadaviek.

O dac

Odporúčame pozrieť

peniaze, uver

Národná banka stále sprísňuje podmienky na čerpanie úverov, ale záujem o ne rastie

BRATISLAVA / Vo svete slovenských financií sa začínajú diať zvláštne veci. Národná banka síce stále sprísňuje …