Frans Timmermans. PHOTO: © European Union 2016

Brusel chce opätovne získať kontrolu nad hranicami i tokmi utečencov


Rok 2016 má byť v rámci utečeneckej krízy rokom solidarity a spravodlivého rozdelenia zodpovednosti. Jedným z hlavných činov, ktorý má ovplyvniť migračné toky je zavedenie pohraničnej a pobrežnej stráže.

Okrem toho sa v roku 2016 má pracovať na premiestňovaní utečencov, ktorí v Únii nemôžu ostať. Na rad tiež príde reforma dublinského systému a balík opatrení týkajúcich sa legálnej migrácie. Posilňovať sa bude aj spolupráca s krajinami tretieho sveta či už v oblasti prevádzačstva alebo v spoločnom hľadaní príčin nepravidelných tokov utečencov do Európy.

Prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans na kolégiu komisárov povedal: Z tejto krízy môžeme len získať. Rok 2016 by mal priniesť hmatateľné výsledky. Mali by sme získať kontrolu nad nepravidelnými tokmi utečencov i kontrolu našich hraníc.  Musíme predovšetkým zabezpečiť normálne fungovanie Schengenu a dosiahnuť, aby členské štáty nemali pocit, že je potrebné zavádzať kontroly na vnútorných hraniciach.”

Komisia tiež predložila pozmeňujúci návrh, ktorým chce zvýšiť rozpočet venovaný na riešenie migračnej krízy o 1,7 miliardy eur. Jednotlivé členské štáty sa tiež zaviazali, že národné výdavky prispôsobia tak, aby zodpovedali finančným prostriedkom Únie pre UNHCR, Svetového potravinového programu a iných.

Viac..  L. Ď. Nicholsonová prišla s tvrdou rezolúciou, slovenské rómske osady rieši Európsky parlament

O vik

Avatar

Odporúčame pozrieť

Schengen

Stav Schengenu: Komisia stanovuje nové priority a nový model riadenia

Komisia predložila správu o stave Schengenu za rok 2022. Po minuloročnej schengenskej stratégii je to prvýkrát, …