Toomas Hendrik Ilves
Estónsky prezident Toomas Hendrik Ilves (vľavo) počas svojho prejavu v Európskom parlamente. PHOTO: ©European Union 2016.

Migračnú krízu vyriešime len vtedy, ak budeme odhodlaní ako naši predkovia, tvrdí estónsky prezident


“Musíme spojiť náš dôvtip a silné stránky. Prestaňme byť nerozhodní a prestaňme ukazovať prstom na iných a ukrývať sa pred zodpovednosťou. Migračnú krízu vyriešime len vtedy, ak budeme odhodlaní tak, ako boli odhodlaní naši predkovia.” Tieto slová v utorok 2. februára poslancom Európskeho parlamentu slávnostne predniesol estónsky prezident Toomas Hendrik Ilves.

“Krajinám, ktoré sú s krízou konfrontované najviac, musíme ukázať našu solidaritu. Musíme akceptovať funkčnú formu zdieľania problému,” podčiarkol estónsky prezident vo svojom príhovore. Takisto je presvedčený, že “musíme prevziať plnú kontrolu nad vonkajšími hranicami EÚ. Nemôžeme mať priestor bez hraníc v Európe i mimo nej.”

Prezident Estónska vo svojom príhovore pred parlamentným plénom spomenul i rýchlo sa meniaci digitálny svet. Varoval pritom, že konkurencieschopnosť Európy v tejto oblasti klesá. “Digitálna revolúcia môže byť pre jednotný trh požehnaním. Dnes vidíme rodiace sa paneurópsky trhy v oblastiach ako zdravotná starostlivosť, bankovníctvo alebo doprava, ktoré sa ešte pred niekoľkými rokmi vyzerali byť čisto lokálne. No naša legislatíva je z odvetvia na odvetvie rozriešená medzi členskými štátmi a nie je pripravená na digitálny vek. Strácame kvôli absencii jednotného trhu a takisto strácame našich najlepších a najinteligentnejších ľudí, ktorí ochládzajú tam, kde sú pre nich lepšie príležitosti,” povedal.

Viac..  EK schválila slovenskú schému vo výške 30 mil. EUR na podporu intermodálnej nákladnej dopravy

Toomas Hendrik Ilves je bývalý europoslanec a podpredseda zahraničného výboru. Predtým, ako sa počas rokov 2003 až 2006 stal poslancom Európskeho parlamentu, pôsobil tu ako pozorovateľ. V októbri sa skončí jeho druhý a zároveň i posledný prezidentský mandát. V roku 2006 bol prvým europoslancom, ktorý bol vo svojej krajine zvolený za prezidenta.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Slovensko žiada Európsku komisiu o dodatočné zdroje na riešenie utečeneckej krízy

Krajiny, ktoré sú v prvej línii migračnej vlny z Ukrajiny, potrebujú väčšiu podporu a funkčné nástroje na riešenie …