studenti
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Cudzie jazyky študuje v Eúropskej únii 98,6% stredoškolákov

Výsledky celoeurópskeho prieskumu výučby cudzích jazykov v rámci krajín EÚ ukázali, že na stredných školách v Európe je výučba cudzích jazykov veľmi rozšírená. Cudzie jazyky študuje 18 miliónov študentov, čo zodpovedá 98,6% stredoškolákom v Únii.

Takmer 60% študentov stredných škôl študuje aspoň dva cudzie jazyky. Angličtina vo výučbe jazykov dominuje, študuje ju až 97,3% stredoľkolákov v Európe. V Dánsku, Švédsku, Španielsku, Taliansku a na Malte študuje angličtinu 100% stredoškolákov. Na druhom mieste je francúzština (33,7%) a za ou nasleduje nemčina (23,1%) a španielčina (13,1%). Štúdium francúžštiny je najpopulárnejšie v Luxembursku, Írsku a Belgicku, ale aj na Cypre, v Rumunsku a Taliansku. Okrem Luxemburska, kde nemčinu študuje 100% stredoškolákov je tento jazyk populárny aj v Dánsku, Poľsku a na Slovensku. Španielčina sa teší osobitnej popularite vo Francúzsku a vo Švédsku.

Pokiaľ ide o viacjazyčnosť, na čele rebríčka sú Luxembursko (100% študentov študuje aspoň 2 cudzie jazyky, Fínsko (98,4%), Taliansko (98,4%) a Estónsko (96,3%). Na opačnom konci rebríčka sú krajiny ako Maďarsko, Írsko a Rakúsko, kde sa menej ako desatina stredoškolákov učí aspoň dva cudzie jazyky.

Viac..  Slovensko poskytne Libanonu 100 tisíc eur, zdravotnícky materiál aj potraviny

Výučba ruštiny je vo viacerých krajinách EÚ veľmi rozšírená. Osobitne to platí vzhľadom na historické väzby a vysoký podiel ruskojazyčného obyvateľstva v pobaltských krajinách, kde tento slovanský jazyk študuje vyše 60% stredoškolákov. Ruština je pomerne rozšírená aj v Bulharsku, kde ju študuje takmer 18% stredoškolákov.

Ako je na tom s výučbou cudzích jazykov Slovensko? Na slovenských stredných školách sa cudzí jazyk učí 98% študentov. Až 80% stredoškolákov na Slovensku študuje aspoň dva cudzie jazyky, čo je vysoko nad európskym priemerom (59,9%). Len jeden jazyk na strednej škole študuje 17, 4% študentov.

Najrozšírenejším jazykom medzi stredoškolákmi je jednoznačne angličtina, ktorej sa venuje takmer 96% študentov. Za angličtinou nasleduje nemčina, ktorej sa venuje 55,2% stredoškolákov.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

peniaze

Koronavírus prevetral naše peňaženky. Koľko si Slováci dokázali našetriť?

BRATISLAVA / Pandémia koronavírusu je veľkou skúškou aj pre naše peňaženky. Viacerí zistili, na čo je …