Domov / POLITIKA / Ivan Štefanec: V obchode s oceľou musia panovať férové podmienky
štefanec
Ivan Štefanec, europoslanec. PHOTO: redakcia/dub.

Ivan Štefanec: V obchode s oceľou musia panovať férové podmienky

Poslanec európskeho parlamentu Ivan Štefanec (KDH, EĽS) podporuje dnešný protest zástupcov výrobcov ocele, ktorý sa uskutočnil pred sídlom Európskeho parlamentu v Bruseli. Európskych oceliarov ohrozujú dumpingové ceny čínskych výrobkov.

„Centrálne riadená čínska ekonomika nevie na pokles dopytu po svojich oceliarskych výrobkoch reagovať inak, ako masívnym dotovaním ich vývozu. Európske firmy, ktoré musia dodržiavať prísne environmentálne a sociálne štandardy majú potom obmedzený prístup na svetové trhy, čo ohrozuje náš hospodársky rast a zamestnanosť. “

Podľa Štefanca sú vďaka štátnym intervenciám ceny čínskej ocele až o 28 percent nižšie ako je bežná komerčná cena na svetových trhoch. Týka sa to aj Ruska, ktoré svoju oceľ dotuje približne 15 percentami reálnej ceny.

Viac..  Čo robia poslanci v Európskom parlamente? Ich práca má dosah na náš každodenný život

„Riešením problému je spoločný postup dotknutých štátov voči takémuto konaniu v orgánoch Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Nemôžeme pripustiť, aby sa na ekonomiky, ktoré sú z veľkej časti založené na štátnej pomoci, nazeralo ako na trhové.“

Štefanec v tejto veci už smeroval otázku aj na Európsku komisiu, ktorú žiada o vysvetlenie ďalšieho postupu pri ochrane európskeho a slovenského oceliarskeho priemyslu.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

frontex

Európska pohraničná a pobrežná stráž spustila prvú operáciu mimo EÚ

Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž začína v spolupráci s albánskymi orgánmi uskutočňovať historicky …