EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Vladimir Putin telefonoval s Barackom Obamom, zhodli sa na prímerí v Sýrii

Vladimir Putin telefonoval s Barackom Obamom, zhodli sa na prímerí v Sýrii

MOSKVA – Ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký proťajšok Barack Obama v nedeľu v telefonickom rozhovore ocenili nedávne rokovania o Sýrii v Mníchove. Podporili tiež snahu o začatie prímeria v krajine zmietanej občianskou vojnou. Obaja štátnici podľa ruskej strany sa zhodli na tom, že Spojené štáty a Rusko zintenzívnia diplomatickú a ďalšie spolupráce, aby naplnili dohodu z Minska. Tá hovorí o pokoji zbraní a rozdelení rozsiahlej humanitárnej pomoci v Sýrii.
“Obe strany pozitívne ohodnotili výsledok rokovaní medzinárodnej skupiny pre Sýriu… a potvrdili zásady a ustanovenia rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN 2254, ako čo sa týka humanitárneho aspektu, tak aj rozvíjania možností, ako dosiahnuť prímerie a začať skutočný politický proces,” uviedol Kremeľ.

Dôležitá jednota

Ruský prezident počas telefonátu tiež hovoril o dôležitosti vytvorenia jednotného protiterorického frontu. Američania stoja na čele koalície, ktorá už od roku 2014 podniká nálety na islamské ciele v Sýrii.

Rusko sa do bombardovania zapojila vlani na konci septembra. Moskva tvrdí, že jej letecká kampaň miri tiež na ozbrojencov z Islamského štátu a ďalších extrémistov.

Viac..  PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť bude najmä sociálne poistenie a ľudské práva

Vinia Rusov

Západ a niektorí spojenci ale Rusov obviňujú z toho, že sa terčom ich náletov stávajú aj členovia umiernenej opozície. Ruské nálety zo vzduchu podporujú sýrskych vládnych vojakov, ktorým sa tak na bojisku za posledné týždne podarilo dosiahnuť významných úspechov.

V Mníchove sa vo štvrtok zišli zástupcovia 17 krajín vrátane Spojených štátov a Ruska potom, čo boli minulý týždeň pozastavené mierové rozhovory o Sýrii v Ženeve. Americký minister zahraničných vecí John Kerry následne uviedol, že sa dohodli, že sa počas týždňa pokúsia účastníci rokovania zaistiť “ukončenie nepriateľských akcií” v Sýrii a čo najväčšie rozšírenie dodávok humanitárnej pomoci.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Aleppo

Stav náboženskej slobody vo svete je šokujúci. Vyznávať vieru nemôžu v 80 krajinách

BRATISLAVA/ALLEPO / Európa a ďalšie vyspelé krajiny sveta si málo všímajú utláčanie kresťanov v krajinách Blízkeho …