Monika Benova
Monika Flašíková Beňová, PHOTO: © European Union- EP.

Monika Beňová: Neférové praktiky mimoeurópskych producentov ocele musia byť postihované prísnejšie

Oceliarsky priemysel patrí medzi kľúčových zamestnávateľov tak na Slovensku, ako aj v celej Európskej únii (EÚ). Protestné zhromaždenia oceliarov v Bruseli boli jedinečné v tom, že spojili ciele pracovníkov tohto odvetvia a ich odborových združení so záujmami zamestnávateľov, čo nakoniec prišli spoločne aj ukázať.

Zvyšovanie zamestnanosti v Európe, ako jedna z kľúčových úloh prebiehajúceho legislatívneho obdobia, si vyžaduje jednoznačnú podporu rozširovania, respektíve obnovovania výrobnej základne. „Tá dostala v súvislosti s ekonomickými ťažkosťami v Európe poriadne zabrať. Teraz to znamená pokračovanie v jednoznačnej orientácii na ďalšie spriemyselňovanie Európy. Oceliarsky priemysel v tom zohráva a aj naďalej bude zohrávať významnú úlohu. Navyše sa predsa v minulosti podieľal na samotnom pokladaní základov súčasnej európskej integrácie,“ pripomenula poslankyňa európskeho parlamentu Monika Flašíková Beňová. Úlohou Európskej komisie tak podľa nej v súčasnosti nie je rozjímanie nad tým či sa Čína radí medzi trhové ekonomiky alebo nie. „Tu je záporná odpoveď jednoznačná,“ zdôraznila.

Viac..  Komisia spúšťa nový desaťročný plán na podporu Rómov v EÚ

Otázkou však je, čo viac sa dá spraviť pre ochranu európskych a rovnako aj slovenských pracovných miest. „Štátom dotované ázijské ekonomiky dlhodobo ničia európske fabriky a oberajú tak našich ľudí o prácu. V prípade ocele sa to týka nielen Číny, ale napríklad aj Ruska,“ uviedla europoslankyňa.  Je preto nevyhnutné prísť s ďalšími opatreniami proti dumpingovým cenám, neférovému správaniu a praktikám mimoeurópskych producentov ocele. „Tie doterajšie sa bohužiaľ ukazujú ako nepostačujúce. Európsky výrobcovia sú vystavení tvrdým pravidlám napríklad v súvislosti s dosahovaním environmentálnych cieľov EÚ. To musí byť jednoznačne zohľadňované pri skutočne prísnej regulácii smerom k zahraničným spoločnostiam, ktorí sa snažia tlačiť na európske trhy. Platiť to musí nielen pre oceľ, ale aj ostatné odvetvia priemyslu,“ uzavrela europoslankyňa.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Dunaj

Vicepremiérka Remišová: Slovensko musí využiť potenciál Dunajskej stratégie

Medzinárodná spolupráca členských aj nečlenských štátov EÚ v rámci Dunajskej stratégie dostáva nový impulz. Vedenia …