EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Fico: Pokiaľ ide o ochranu hraníc, nemôžeme čakať dlhšie ako do marca

Fico: Pokiaľ ide o ochranu hraníc, nemôžeme čakať dlhšie ako do marca

BRUSEL – Premiéri krajín Visegrádskej štvorky na zasadnutí Európskej rady podporia celoeurópske plány o ochrane grécko-tureckej hranice. Chcú klásť veľký dôraz na Akčný plán medzi Európskou úniou a Tureckom, ktorý lídri schválili koncom novembra na summite v Bruseli, na ktorom sa zúčastnilo aj Turecko.

“My vieme, čo chceme. Chceme, aby dohoda medzi EÚ a Tureckom fungovala, aby si turecká strana plnila svoju časť záväzkov, aby si EÚ plnila svoju časť záväzkov a aby fungovali hotspoty,” informoval po stretnutí V4 a V4 + Chorvátsko a Slovinsko predseda vlády Robert Fico.

Grécko-Turecko

Ako uviedol, existuje ale aj zhoda, že ak ochrana schengenskej hranice na úrovni Grécko – Turecko zlyhá, treba mať pripravený aj plán B. Ten hovorí o tom, že by sa chránila hranica na úrovni Grécko a Macedónsko a Grécko a Bulharsko. Premiéri krajín V4, bulharský premiér Bojko Borisov a macedónsky prezident Ďorge Ivanov o tejto možnosti hovorili v pondelok na pražskom summite.

“Chceme zotrvať na originálnej schengenskej hranici a budeme čakať, ale nie dlhšie ako do marca. Ak sa vtedy ukáže, že nefunguje nič – ani hotspoty, ani to, čo sa očakáva od členského štátu, bude potrebné začať zvažovať tento druhý variant,” povedal Fico s tým, že však aj na tomto riešení musí byť celoeurópska zhoda.

Viac..  Komisia zaslala Rade odporúčanie na začatie rokovaní podľa článku 50 so Spojeným kráľovstvom

Špeciálna policajná jednotka HRAD

Takisto podľa neho platí ponuka poslať špeciálnu policajnú jednotku HRAD na ochranu hraníc, a to do troch týždňov. Ak však bude potrebné, a Grécko povie, že potrebuje tých 300 policajtov na ich ochranu hraníc, sme pripravení poskytnúť ich Grécku,”dodal premiér.

Fico tiež informoval o diskusii na tému požiadaviek Veľkej Británie. Zdá sa mu, že je veľký záujem dohodnúť sa z jednej aj druhej strany. “Musím však povedať, že vo vystúpení predsedu Európskeho parlamentu Martina Schulza zaznelo, že jedna vec je politická dohoda medzi hlavami štátov a vlád, druhá vec je, ako sa postavia k plánu Veľkej Británie poslanci parlamentu,” povedal.

Náročná noc

Tých Fico označil za “možno ešte citlivejších na niektoré dotyky smerom k slobodnému pohybu osôb či smerom k slobodnému pohybu tovarov”. Ale stále tvrdíme, že dokument, ktorý je na stole, je predmetom na diskusiu, dodal premiér.

“Čakajú nás nočné rokovania, pretože po pracovnej večeri – nevieme, koľko bude trvať – majú prebiehať bilaterálne rokovania, predovšetkým o dokumente s Veľkou Britániou,” uzavrel Fico pred rokovaním Európskej rady.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk /Richard Juriš

O dac

Odporúčame pozrieť

Emmanuel Macron

Macron chce čiastočne odpustiť dlh Grékom

PARÍŽ / Novozvolený prezident Francúzska Emmanuel Macron oznámil, že jeho vláda sa pokúsi presadiť dohodu …