Lajčák: Jednou z hlavných úloh Európskej únie v súčasnosti je jej celková stabilizácia

Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí  SR Miroslav Lajčák prijal v Bratislave ministerku pre zahraničný obchod a rozvojovú spoluprácu Holandska Lilianne Ploumenovú. Holandsko je momentálne predsedníckou krajinou v Rade Európskej únie, Slovensko ho v tejto funkcii vystrieda od 1. júla.

Minister M. Lajčák ocenil v tejto súvislosti spoluprácu s Holandskom, s ktorým spolu s Maltou tvoríme tzv. predsednícke Trio troch po sebe nasledujúcich predsedníckych krajín. „Už v minulosti naša spolupráca s Holandskom ukázala, že na mnohé otázky máme podobné názory.  Spolupráca v rámci predsedníctva v Rade EÚ túto blízkosť ešte viac prehlbuje,“ konštatoval minister M. Lajčák.

S holandskou partnerkou prerokoval politiku Európskej únie v prípade migračnej krízy, rozširovania EÚ na západný Balkán, prístup EÚ k Turecku a krajinám Východného partnerstva. „Jednou z hlavných úloh Európskej únie v súčasnosti je jej celková stabilizácia – a to tak v procese fungovania, prijímania rozhodnutí  a reagovania na aktuálne výzvy,“ konštatoval minister M. Lajčák. Zdôraznil pritom, že Slovensko bolo vždy súčasťou európskych riešení, a tak pristupuje aj ku všetkým problémom, ktorými sa EÚ momentálne zaoberá.

V prípade migračnej krízy sa zhodli na potrebe posilnenia kontroly vonkajšej Schengenskej hranice EÚ, ako aj na ďalšej spolupráci s Tureckom a krajinami najviac zasiahnutými utečeneckou krízou v susedstve Sýrie, ako aj migračnou krízou na tzv. balkánskej trase.

Viac..  EÚ: ministri zahraničia uvalili sankcie na ďalších 19 predstaviteľov Venezuely

V prípade západného Balkánu poukázal minister M. Lajčák tiež na potrebu zachovania dynamiky prístupového procesu s EÚ, keďže európska perspektíva motivuje krajiny k potrebným reformám a zavádzaniu európskych štandardov.

Partneri prediskutovali aj politiku Východného partnerstva EÚ a zhodnotili situáciu v jednotlivých krajinách s akcentom na Ukrajinu, Moldavsko a Bielorusko. Minister M. Lajčák poukázal na nutnosť pokračovania reformného procesu na Ukrajine a na väčšie angažovanie sa EÚ v Bielorusku po tom, ako pondelkové zasadnutie Rady pre zahraničné záležitosti EÚ v Bruseli rozhodlo zrušiť väčšinu existujúcich sankcií a otvoriť novú kapitolu vo vzťahoch s Bieloruskom.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

V4

M. Klus: Krajiny vo východnom susedstve EÚ čelia vážnym bezpečnostným výzvam

„Východné partnerstvo je aj po dvanástich rokoch významným strategickým projektom na podporu posilnenia demokracie, stability …